fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Posłowie dyskutują ?o dopuszczeniu rac ?na stadiony

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Posłowie dyskutują o dopuszczeniu rac na stadiony.
Specjalna sejmowa podkomisja pracuje nad projektem zmian w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.
Od 2009 r., kiedy to weszła w życie obowiązująca dziś ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, zarówno PZPN, jak i eksperci Ekstraklasy zebrali doświadczenia i wiedzą, co w ustawie zmienić należy.
Problem tylko w tym, by do korekty przepisów przekonać ministra spraw wewnętrznych. Wstępne propozycje mają być   gotowe na początku przyszłego roku.  Wśród propozycji, jakie do tej pory padły, mówi się o zezwoleniu na odpalanie na stadionach rac czy przywróceniu miejsc stojących na trybunach. Pierwszej z propozycji kibicuje Zbigniew Boniek, prezes PZPN.
Planuje się także wycofanie kart identyfikacyjnych dla kibiców. Zdaniem wielu dają one jedynie możliwość zakupu biletu, a w żaden sposób nie pomagają w identyfikacji uczestników zajść.
– Polskie stadiony mają być bezpieczne – przekonywano podczas posiedzenia. Padały propozycje, by wprowadzić   wysokie grzywny i nimi dyscyplinować pseudokibiców. Podawano nawet przykładowe kwoty: 20 tys. zł za złamanie przepisów, które mogą sprowadzić niebezpieczeństwo.
– Prawo trzeba respektować – grzmieli posłowie. I dodawali, że  ludzie chcą przychodzić na stadiony z rodzinami, ale się boją.
–Strachem i niechęcią  reagują na imprezę o podwyższonym ryzyku. Już sama nazwa odstrasza od uczestnictwa w niej – twierdzą przeciwnicy takiego zdefiniowania imprezy i proponowali z niego zrezygnować.
Przedstawiciele organizatorów upominali się o precyzyjne zdefiniowanie odpowiedzialności organizatora meczu piłki nożnej i określenie instrumentów, jakie mu przysługują, by owo bezpieczeństwo zapewnić.
Krytycznie wypowiadano się o możliwości zamykania  stadionów dla publiczności.
– To nie sukces, tylko porażka służb, kibiców, polityków – twierdzili.
Przeorganizowania wymaga także sprawa wyjazdów kibiców na mecze.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA