fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Media: Izrael i Arabia Saudyjska przygotowują atak na Iran

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud
AFP
Arabia Saudyjska i Izrael prowadzą tajne rozmowy na temat planów ewentualnego ataku na Iran. Ma do niego dojść, jeśli rozmowy w Genewie nie spowodują wycofania się tego kraju ze zbrojeń nuklearnych.
Informację tę podał izraelski "Haaretz", cytując brytyjski "The Sunday Times"
Wspólne plany Izraela i Arabii stoją w sprzeczności z dążeniami Stanów Zjednoczonych, które wciąż liczą na porozumienie z Iranem. USA oferują złagodzenie sankcji gospodarczych w zamian za wycofanie się Iranu z planów rozwoju uzbrojenia nuklearnego
Według źródeł dyplomatycznych cytowanych przez "The Sunday Times", Arabia Saudyjska zgodziła się, by Izrael wykorzystał jej przestrzeń powietrzną podczas ataku na Iran. Zaoferowała też wspomożenie ataku poprzez udział w nim saudyjskich dronów, śmigłowców ratowniczych i samolotów-tankowców.
Według źródeł izraelska agencja wywiadowcza Mossad pracuje z urzędnikami z Arabii nad skonstruowaniem umowy, która ma być podpisana po zawarciu "porozumienia nuklearnego"  w Genewie.
"Po podpisaniu porozumienia w Genewie opcja militarna znów wróci do gry. Saudyjczycy są wściekli i skłonni zapewnić Izraelowi wszelką pomoc, jakiej będzie potrzebował" - cytuje Times swoje źródło.
Dziś z wizytą przybywa do Izraela prezydent Francji Francois Hollande. Może się spodziewać ciepłego przyjęcia dzięki prezentowanemu konsekwentnie poglądowi, że "irański program nuklearny musi się jak najszybciej skończyć".
Śmiertelna umowa? Izrael: rozmowy z Iranem "złe i niebezpieczne"
Źródło: haaretz.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA