fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Czekolada towarem luksusowym?

Bloomberg
Skromna tabliczka czekolady może się zmienić w coś zgoła nie do rozpoznania. Olej palmowy, chemiczne wypełniacze i dodatki smakowe mogą zastąpić kosztowne składniki, w tym nawet ziarna kakaowca. Czekolada z dużą zawartością kakaowca może stać się w towarem luksusowym.
Według badań wykonanych przez Mintec w ostatnim roku składniki potrzebne do wyprodukowania tradycyjnej 100-gramowej tabliczki mlecznej czekolady wzrosły o 28 procent.
W ostatnich 20 miesiącach cena masła kakaowego, czyli tłuszczu roślinnego otrzymywanego z ziaren kakaowca, który stanowi 25 procent każdej tabliczki, wzrosła o 63 procent. To najwięcej w okresie ostatnich czterech lat. Pełne mleko w proszku, kolejny podstawowy składnik, kosztuje  o ponad 20 procent drożej. Co prawda od stycznia 2012 r. ceny kakao i cukru spadły o 50 procent i 15 procent odpowiednio, jednak nie zrekompensowało to wzrostu cen innych komponentów.
Simona Gambarini, analityk z ETF Securities powiedziała CNBC że cena ziaren kakaowca, z którego powstaje kakao i masło kakaowe, wzrosła w 2013 r. o 22 procent rdr, osiągając najwyższą wartość w na początku października. Susza na zachodzie Afryki oraz decyzja Ghany o stopniowym zmniejszeniu zużycia nawozów sztucznych oraz kontroli szkodników przyczyniły się do wzrostu cen.
Region Zachodniej Afryki, z Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Ghaną na czele, jest obszarem na którym produkuje się najwięcej na świecie kakaowca. Gambarini tłumaczy, że uwarunkowania atmosferyczne oraz niepokoje społeczne w tym rejonie świata mają zasadniczy wpływ na cenę kakaowca.
Angus Kennedy, zajmujący się testowaniem czekolady u największych producentów, twierdzi, że jeżeli firmy nie zmienią podejścia do produkcji, to w najbliższych siedmiu latach zabraknie ziaren kakaowca.
Wzrost konsumpcji słodyczy na wschodzących rynkach będzie miał wpływ na popyt i podaż kakaowca. Najwięcej wielbicieli czekolady mieszka w Europie. Dane Euromonitor International podają, że Europejczycy zjadają średnio 8 kg czekolady rocznie, natomiast w Chinach i Indiach spożycie per capita wynosi 100 g i 700 g.
Według analiz TechSci Research roczny wzrost spożycia w Indiach wyniesie w latach 2013-2018 około 21 procent . Znaczący wzrost konsumpcji spodziewany jest także w Chinach i Rosji. W raporcie „The Chocolate of Tomorrow" opublikowanym w czerwcu 2012 r., KPMG przewiduje, że rynek rosyjski wzrośnie o 45 procent, natomiast sprzedaż w Chinach od 2009 rosła średnio o 40 procent.
Angus Kennedy ostrzega, że światowa produkcja nie będzie w stanie zaspokoić rosnącego spożycia czekolady na świecie. Jeżeli przemysł nie podejmie działań dotyczących wzrostu konsumpcji w Azji, czekają nas braki w produkcji masła kakaowego. Rolnicy potrzebują znacznie więcej pieniędzy na inwestycje w środki ochrony roślin i nowe drzewka.
Wzrost składników potrzebnych do produkcji czekolady oznacza, że producenci będą musieli podnieść ceny. Według KPMG najwięcej czekolady sprzedaje się w supermarketach (42 procent). Analitycy przewidują, że producenci wprowadzą inne komponenty, aby utrzymać dotychczasowe ceny. Zamiast masła kakaowego będzie stosowany inny tłuszcz roślinny. Zwiększy się produkcja czekolady z dodatkiem orzechów włoskich, migdałów czy rodzynek. 100 g tabliczka czekolady będzie miała więcej dodatków, a mniej kakao.
- Najważniejsze jest, aby czekolada była dostępna i w odpowiedniej cenie - powiedział CNBC Paul Young z Paul A. Young Fine Chocolates. Uważa, iż producenci powinni kupować ziarno kakaowca bezpośrednio od rolników, którzy mogliby pieniądze przeznaczyć na inwestycje. W Ekwadorze średnia wieku rolnika produkującego kakaowiec to 62 lata. Bezpośredni kontakt z rolnikami może zainteresować młodszych farmerów.
Zmiany te najdotkliwiej dotkną produkcję czekolady ze średnią zawartością kakao. Sprzedaż czekolady z zawartością 70 procent i wyżej kakao nie ucierpi.
- Zainteresowanie dobrej jakości towarem jest zawsze ogromne – stwierdził Paul Young. - Ludzie uwielbiają to uczucie jakie daje im zakup towaru luksusowego.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA