fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Senator USA: jest porozumienie ws. budżetu i limitu zadłużenia

Bloomberg
Hubert Kozieł
Amerykańscy senatorzy osiągnęli porozumienie, które pozwoli na uniknięcie grożącej USA technicznej niewypłacalności oraz zakończy blokadę federalnego budżetu.
Lider większości Demokratów w Senacie Harry Reid oraz lider Republikanów w tej izbie Mitch McConnell poinformowali, że osiągnęli porozumienie, które pozwoli na uniknięcie technicznej niewypłacalności USA i zakończy blokadę federalnego budżetu.
Republikański senator Ted Cruz, który wcześniej sprzeciwiał się wszelkim kompromisom z Demokratami, o ile nie będą się one wiązały z ich ustępstwami dotyczącymi wprowadzenia w życie reformy ubezpieczeń zdrowotnych zwanej Obamacare, poinformował, że nie zamierza opóźniać głosowania, które ma nastąpić jeszcze w środę.
Cruz, który zasłynął wcześniej z blokowania głosowania poprzez wielogodzinne wystąpienia (tzw. filibuster), powiedział, że opóźnienie tym razem nie miałoby wpływu na wynik głosowania.
Anonimowe źródła poinformowały, że Izba Reprezentantów Kongresu USA zamierza poddać pod głosowanie projekt przygotowany przez Senat. Nie ma jeszcze natomiast decyzji w sprawie tego, czy jako pierwsza głosować będzie Izba Reprezentantów czy też Senat.
Kongres powinien przegłosować podwyższenie ustawowo dopuszczalnego limitu zadłużenia państwa do czwartku, wtedy bowiem - jak ostrzega ministerstwo finansów - zostanie on przekroczony i USA grozi tzw. techniczna niewypłacalność, czyli niezdolność do obsługi zobowiązań kredytowych oraz wypłacenia emerytur, pensji dla żołnierzy czy świadczeń socjalnych dla najuboższych.
Plan senatorów zakłada podniesienie limitu zadłużenia USA do 7 lutego oraz przyjęcie nowej ustawy o finansowaniu rządu, co pozwoliłoby sfinansowanie jego działalności do 15 stycznia. W tym czasie, do 13 grudnia Demokraci i Biały Dom oraz Republikanie mieliby osiągnąć porozumienie w sprawie długoterminowej polityki fiskalnej na najbliższą dekadę, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia.
W Senacie, zarzucono postulat Republikanów, którzy chcieli zablokować plan wprowadzenia specjalnego podatku od urządzeń medycznych; z tego podatku miała być m.in. finansowana reforma Obamacare. Wszystko, co Republikanom udało się jak dotąd uzyskać w negocjacjach w sprawie Obamacare, to zgoda Demokratów na zaostrzenie kontroli dochodów osób, którym w ramach reformy będą przysługiwać dotacje państwa.
Europejskie giełdy, tuż przed środowym zamknięciem zaczęły rosnąć a niemiecki indeks DAX pobił nowy rekord – tak rynki zareagowały na nieoficjalne informacje mówiące, że przywódcy demokratów i republikanów z Senatu osiągnęli porozumienie w sprawie podniesienia limitu długu. Z przecieków wynikało, że John Boehner, przewodniczący Izby Reprezentantów zgodził się, by Izba szybko zagłosowała nad tym projektem.
Zgodnie z prognozami Departamentu Skarbu USA amerykański dług publiczny sięgnie dzisiaj ustawowego limitu 16,7 bln dol. Po dojściu do tego progu amerykański rząd traci prawo do zaciągania nowych długów. Nie oznacza to jeszcze bankructwa. W ostatnich dniach Departament Skarbu przeprowadził kilka udanych aukcji długu, a ponadto do budżetu wciąż będą wpływały podatki.
Eksperci przypominali, że w kasie Departamentu Skarbu wciąż pozostaje około 30 mld dol., co w razie przedłużania się kryzysu politycznego i nie podniesienia limitu zadłużenia pozwoliłoby uniknąć USA bankructwa nawet do 31 października 2013 r. Tego dnia rząd musi spłacić odsetki od obligacji wynoszące 6 mld dol., a następnego uregulować zobowiązania warte łącznie aż 58 mld dol.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA