fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Mniejsze dostawy Embraera

Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Brazylijski producent samolotów regionalnych miał kolejny gorszy kwartał dostaw. Musi znacznie je zwiększyć, jeśli ma wykonać roczny plan.
Embraer przekazał w III kwartale 19 samolotów z serii E, co dało od początku roku 58 sztuk. W lutym zapowiedział dostawy 90-95 maszyn.
W kwartale Embraer dostarczył także 25 odrzutowych samolotów dyspozycyjnych, tzw, business-jetów - 21 małe i 4 duże. Od początku roku ich dostawy wyniosły 52 małych i 14 dużych, także znacznie mniej wobec zakładanych 80-90 małych i 25-30 dużych w całym roku.
Szef pionu samolotów cywilnych Paulo Cesar de Souza e Silva stwierdził w ubiegłym miesiącu na spotkaniu z dziennikarzami, że spodziewa się dużej liczby dostarczonych samolotów w ostatnim kwartale. Mamy dobre warunki zrealizowania celu w tym roku - dodał.
Będzie to jednak trudne, bo firma  ma problem z lokalnym związkiem zawodowym. Strajk w ubiegłym tygodniu zatrzymał na krótko produkcję, a przywódcy związkowi zagrozili dalszymi przerwami w pracy, o ile pracodawca nie podwyższy zarobków o 10 proc.
Portfel zamówień Embraera zwiększył się pod koniec września do 396 maszyn o wartości 17,8 mld dolarów z 17,1 mld pod koniec czerwca,  zwiastując trwałe przychody w przyszłości. Firma leasingowa ILFC zwiększyła  ten portfel potwierdzonym zamówieniem na 50 maszyn serii E następnej generacji, zamieniając list intencyjny podpisany w czerwcu na salonie w Paryżu. Samoloty   zaczną wchodzić do eksploatacji w 2018 r..
Akcje spółki straciły we wtorek w  Sao Paulo nawet  5,8 proc., sesję zakończyły spadkiem o 4,7 proc., w środę traciły 1,7 proc., ale od początku roku zyskały 33 proc.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA