fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Polski jazz zagrają w Berlinie Imagination Quartet, Biotone i Hera

BIOTONE; fot.-Biotone
jazzpopolsku.pl
Ten weekend w stolicy Niemiec będzie stał pod znakiem polskiego jazzu. W klubie Kunstfabrik Schlot zagrają zespoły: Imagination Quartet, Biotone i Hera - pisze Marek Dusza.
Wystąpią muzycy uprawiający nowatorską odmianę free-jazzu wzbogaconego o motywy etniczne. Zobacz galerię zdjęć
- Jazz z Polski ma charakterystyczne brzmienie. Jest to brzmienie wolności, poszukiwania nowych dróg oraz wytyczania nowych szlaków - powiedział Bert Noglik, dyrektor słynnego JazzFest Berlin. - Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski czy Zbigniew Seifert mają niebagatelny wkład w europejską kulturę. Ruch yassowy wywołał konstruktywne i inspirujące zaniepokojenie w środowiskach muzycznych. Teraz zawitają do nas młodzi muzycy, którzy czują się odpowiedzialni wobec swojego muzycznego spadku, ale jednocześnie wkraczają na scenę z niekonwencjonalnymi pomysłami i wielkim zapałem.
Twórcą i organizatorem festiwalu „Jazz po polsku" jest Jakub Krzeszowski przy współpracy Instytutu Polskiego w Berlinie, Fundacji Plateaux, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Instytutu Adama Mickiewicza. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w czerwcu i lipcu 2012 r. w ramach Copenhagen Jazz Festival. Jesienią duńskie zespoły odbyły trasę koncertową po kilku polskich miastach pod hasłem „Danish Delight".
4 października w klubie Kunstfabrik Schlot wystąpi Imagination Quartet, w którego twórczości słychać inspiracje muzyką improwizowaną i eksperymentalną, a także rockowe brzmienie gitary. Następnego dnia na scenę wkroczy grupa Biotone puzonisty Michała Tomaszczyka. W zespole brak instrumentów harmonicznych, co w znaczący sposób wpływa na oryginalne brzmienie. Interakcje pomiędzy puzonem, a saksofonem Przemysława Florczka zyskały uznanie krytyków. W 2012 r. ukazała się debiutancka płyta „Unspoken Words", która została nominowana do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2012" w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.
W niedzielny wieczór wystąpi Hera: klarnecista Wacław Zimpel, saksofonista Paweł Postaremczak, kontrabasista Ksawery Wójciński i perkusista Paweł Szpura. To jedna z najbardziej radykalnych formacji eksperymentujących na pograniczu jazzu, muzyki etnicznej i współczesnej. Ich koncerty przypominają medytacyjne misteria z wykorzystaniem instrumentów.
Więcej informacji na stronie: jazzpopolsku.pl.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA