fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek liniowy wyklucza wspólne rozliczenie

Wybór stawki liniowej jako formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wyklucza wspólne rozliczenie z małżonkiem
Mój mąż pracuje na etacie w firmie i ma potrącany podatek na zasadach ogólnych. Ponadto jest współwłaścicielem spółki cywilnej rozliczającej podatek stawką liniową. Za 2007 r. spółka ma stratę z działalności, już przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne.Czy z dochodów z pracy na etacie mogę rozliczyć się na PIT-37 razem z mężem (ja również mam dochody z pracy i w firmie opodatkowane na zasadach ogólnych)?
Odpowiada Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii Welsyng.pl:
Nie. Wybór stawki liniowej jako formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wyklucza wspólne rozliczenie z małżonkiem. Dotyczy to również sytuacji, gdy oprócz opodatkowanych liniowo dochodów z działalności przedsiębiorca osiąga inne opodatkowane na zasadach ogólnych, np. z umowy o pracę. Tak właśnie jest w państwa przypadku. Dlatego musi się pani rozliczyć osobno. Ponieważ pani dochody zarówno z umowy o pracę, jak i z działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, rozliczy je pani na PIT-36. Natomiast mąż będzie musiał przypadającą na niego stratę z działalności w spółce cywilnej wykazać na PIT-36L, a dochody z umowy o pracę rozliczy na PIT-37.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA