fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Starsza siostra Słońca

AFP
Odległa słoneczna bliźniaczka odkrywa tajemnice i przyszłość naszejnajbliższej gwiazdy
Położona 250 lat świetlnych od Ziemi gwiazda HIP 102152 w konstelacji Koziorożca — odkryta przez astronomów brazylijskich — jest podobna do Słońca bardziej niż jakakolwiek inna. Ma jednak 8,2 mld lat podczas gdy wiek Słońca to 4,6 mld lat.
Gwiazda HIP 102152 dała badaczom szansę zobaczenia jak Słońce będzie wyglądać w przyszłości.
— Przez dekady astronomowie poszukiwali bliźniaczek Słońca, aby lepiej poznać gwiazdę dającą nam życie — powiedział Jorge Melendez z Universidade de Sao Paulo, kierownik zespołu i współautor pracy, która ukazała się na łamach magazynu „Astrophysical Journal Letters".
— Od pierwszego odkrycia w 1997 roku znaleziono niewiele takich przypadków. Za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu ESO w Chile uzyskaliśmy widma świetnej jakości i możemy szczegółowo zbadać słoneczne bliźniaczki. Zespół z Brazylii zbadał dwie gwiazdy podobne do Słońca. HIP 102152 okazała się najstarsza, druga, 18 Scorpii, jest młodsza ma ok, 2,9 mld lat.
— Podczas naszych badań chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, czy skład Słońca jest typowy — powiedział Melendez. — Najważniejsze: dlaczego ma tak dziwnie małą zawartość litu? Tego trzeciego pierwiastka w układzie okresowym Słońce ma ok 1 proc. Lit powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu razem z wodorem i helem.
Astronomowie nie rozumieli dlaczego niektóre gwiazdy mają mniej litu niż inne.
— Odkryliśmy, że HIP 102152 ma bardzo mały poziom litu. Po raz pierwszy wyraźnie widać, że starsze słoneczne bliźniaczki mają mniej tego pierwiastka niż Słońce — powiedziała TalaWanda Monroe. — Mamy więc pewność, że gwiazdy w jakiś sposób niszczą swój lit z wiekiem, a jego zawartość w przypadku Słońca wydaje się normalna dla wieku tej gwiazdy. Naukowcy odkryli także, że w składzie chemicznym Słońca i starszej bliźniaczki występuje podobny deficyt pierwiastków, które występują w meteorytach na Ziemi. Dla naukowców to wskazówka, że odległa gwiazda może mieć jakąś planetę w swym układzie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA