fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnosprawni

Minister Sprawiedliwości do HFPC o egzekucji komorniczej sprzętu rehabilitacyjnego

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie zapewniają dłużnikom niepełnosprawnym należytej ochrony.
www.sxc.hu
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaniepokojona egzekucją komornicza sprzętu rehabilitacyjnego skierowała do Ministra Sprawiedliwości pismo, w którym zwraca uwagę na niedopuszczalność takich praktyk.
Fundacja wystąpiła w obronie dłużników, którym w ramach ściągania wierzytelności zajmowane są sprzęty służące do rehabilitacji. W skierowanym do Ministra Sprawiedliwości piśmie domagała się wyłączenia spod egzekucji komorniczej urządzeń rehabilitacyjnych.
Fundacja podniosła, że zajmowanie urządzeń służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest niezgodne z międzynarodowymi standardami praw osób niepełnosprawnych, do których przestrzegania zobowiązała się Polska.
Zgodnie z art. 829 pkt 1 k.p.c. komornik nie może zająć urządzeń domowych niezbędnych dłużnikowi i osobom pozostającym na jego utrzymaniu.
W odpowiedzi resort sprawiedliwości uznał, że zaobserwowane praktyki komornicze przemawiają za wyłączeniem spod egzekucji sprzętu rehabilitacyjnego. Choć  ministerstwo nie odnosi się do uregulowań międzynarodowych wiążących Polskę, to podkreśla, że do uniemożliwienia egzekucji komorniczej sprzętów potrzebnych osobom niepełnosprawnym skłaniają względy humanitarne.
 
Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości zwraca uwagę na przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które nie zapewniają dłużnikom niepełnosprawnym należytej ochrony w razie egzekucji komorniczej. W odpowiedzi podkreśla jednak, że na mocy art. 829 pkt 1 k.p.c. komornik może sprzęt rehabilitacyjny uznać za urządzenia domowe niezbędne dla dłużnika i osób pozostających na jego utrzymaniu jako przedmioty nie podlegające egzekucji. Poza tym zgodnie z art. 829 pkt. 4 k.p.c. egzekucji komorniczej nie podlegają przedmioty służące do wykonywania  pracy zarobkowej.
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego nie zapewniają dłużnikom niepełnosprawnym należytej ochrony.
Ministerstwo podkreśla, że w ramach prowadzonych prac zmierzających do nowelizacji ustawy kodeks postępowania cywilnego w zakresie przepisów o egzekucji komorniczej weźmie pod uwagę problem, z którym zwróciła się Helsińska Fundacja.
Treść pisma Ministerstwa Sprawiedliwości do Helsiński Fundacji Praw Człowieka znajduje się na stronie www.hfhr.pl
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA