fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 w czwartek 22 sierpnia wzrósł o 1,6 proc.

Bloomberg
Indeksy PMI dla Chin, strefy euro i Niemiec okazały się lepsze od prognoz analityków. Inwestorzy masowo ruszyli na zakupy.
Opublikowany w środę wieczorem protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) nie przyniósł zbyt wielu wskazówek w sprawie ograniczenia programu skupu aktywów w USA. Mimo to czwartkowe notowania trudno nazwać nudnymi. Europejskie parkiety kończyły dzień na solidnych plusach. Francuski?CAC40 zyskał 1,1 proc., niemiecki?DAX wzrósł o 1,4 proc., a brytyjski FTSE250 o 0,8?proc. Zielono jest też  na giełdach w USA.
Wszystko za sprawą lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych. W czwartek poznaliśmy wskaźniki PMI. Niższe od prognoz okazały się jedynie odczyty dla Francji i USA. Pozytywnie zaskoczyły za to indeksy dla Chin, Niemiec i strefy euro i to one przesądziły o tym, że dzisiejsza sesja zakończyła się dynamicznymi wzrostami. PMI dla przemysłu Chin wzrósł do 50,1 pkt. Przebił zatem poziom oddzielający rozwój od recesji. Rezultat okazał się znacząco lepszy od przewidywań analityków, którzy spodziewali się jego wzrostu o 0,6 pkt, do 48,3 pkt. Indeks PMI dla przemysłu niemieckiego osiągnął najwyższy poziom od 25 miesięcy, a dla usług w tym kraju od sześciu miesięcy. Analogiczne wskaźniki dla strefy euro okazały się najwyższe od dwóch lat.
Nastrojom na parkietach nie zaszkodził nawet indeks PMI?dla przemysłu amerykańskiego, który okazał się o 0,1 pkt niższy od oczekiwań analityków.?W porównaniu z lipcem wskaźnik zanotował jednak wzrost o 0,2 pkt, do 53,9 pkt. Bez echa przeszła też cotygodniowa publikacja liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Liczba wniosków wyniosła 336 tys., czyli o 6 tys. powyżej prognoz i 13 tys. więcej niż tydzień wcześniej.
Wzrostami zakończyła się również sesja w Warszawie. WIG20 zyskał 1,6 proc., a WIG wzrósł o 1,5 proc. Wśród największych spółek z GPW najlepiej poradził sobie PKN Orlen, którego kurs wzrósł o 4,6 proc. O 4,3 proc. przy najwyższych na rynku obrotach podrożały papiery KGHM. Udanej sesji nie miał zaś Globe Trade Centre, którego kurs spadł o 2 proc. Deweloper komercyjny został przeceniony najmocniej spośród spółek z WIG20.
Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniły się m. in. eCard i Hutmen, których akcje podrożały o odpowiednio 17,2 proc. i 16,5 proc. po publikacji sprawozdań finansowych za pierwsze półrocze. Czołówce wzrostów przewodził jednak Solar, którego akcje zyskały 17,6 proc. O 6,7 proc. przy wysokich obrotach przecenione zostały zaś papiery DM IDMSA.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA