fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Olimpijskie „getto” w Soczi

(fot.Global Sports Forum )
Flickr
Rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku w Soczi. Według tej uchwały od 7 stycznia do 21 marca 2014 roku na miasto zostaną nałożone surowe ograniczenia. W tym terminie będzie obowiązywał całkowity zakaz transportu, oprócz kolejowego.
Wjechać na teren olimpijski będą mogły tylko samochody zarejestrowane w Soczi. Reszta będzie musiała się postarać o odpowiednią akredytację. W ramach tych ograniczeń miasto zostanie podzielone na kilka części z różnym poziomem dostępu oraz obowiązkową kontrolą policyjną. Zabroniona będzie również sprzedaż broni i materiałów wybuchowych.

Ausweis kibica

Na razie  nie wiadomo w jakim stopniu ograniczenia dotkną kibiców, którzy udadzą się na olimpijskie igrzyska do Rosji. Potwierdziła się informacja, że będą wprowadzone  „paszporty kibica".
Zostały one już wypróbowane na turystach podczas igrzysk testowych. Wtedy dokument ten został skojarzony z niemiecką przepustką do Getta, a z powodu powszechnych kontroli przez FSB Rosji został on określony jako „ausweis kibica".
Prezydent komitetu olimpijskiego „Soczi 2014" Dmitrij Czernyszenko widzi w „paszportach kibica" tylko pozytywne aspekty – Osoba posiadająca ten dokument będzie miała dostęp do wszystkich obiektów i serwisów olimpijskich – pisze serwis gazeta.ru

Teren odizolowany

W ramach rozporządzenia Putina, w Soczi ma też powstać teren odizolowany, gdzie będzie obowiązywał całkowity zakaz wstępu dla osób postronnych. Granica tego obszaru będzie przebiegała przed Karaczajo-Czerkiesji w Rosji aż do granicy i dalej, przez odłączoną od Gruzji Abchazję.
Granica ta całkowicie odcina teren olimpijski od Północnego Kaukazu. Na terenie będą mogły przebywać tylko osoby z odpowiednią „służbową przepustką". Jedynym punktem przejściowym będzie Adler, gdzie ruch zostanie ograniczony do minimum. Terytorium będzie patrolowane przez wojsko i  Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji.
Mieszkańcy Soczi przyznają, że policyjne zasady znacznie utrudnią im życie, natomiast reakcją Kremla nie są zaskoczeni. Decyzja Putina jest spowodowała niestabilną sytuacją na Północnym Kaukazie.

Doku Umarow i  igrzyska olimpijskie

Kilka miesięcy temu przywódca Emiratu Kaukaskiego Doku Umarow apelował do swoich zwolenników w całej Rosji, aby na wszelkie sposoby nie dopuścili do zimowej olimpiady w Soczi. Teraz Umarow poinformował o zniesieniu moratorium na „przeprowadzenie operacji" przeciwko igrzyskom na terenie Federacji Rosyjskiej. Według niego Moskwa nie doceniła „zawieszenia broni", a represje wobec muzułmanów tylko się zwiększyły.
Władze Rosji kilkakrotnie zapowiadały podjęcie pewnych kroków, które mają zapewnić bezpieczeństwo podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. W 2012 roku Federalna Służba Bezpieczeństwa w Rosji informowała o dziesięciu znalezionych składach z bronią i materiałami wybuchowymi. Rosyjskie służby bezpieczeństwa podawały też informacje o kilku udaremnionych zamachach, które  według nich mieli przygotowywać bojownicy Umarowa.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA