fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Giełda kupiła rosyjskie kamienie

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Po raz pierwszy Rosjanie sprzedali swoje kamienie na diamentowej giełdzie w Szanghaju. Zarobili prawie 800 tys. dol.
Koncern Alrosa podał, że sprzedał na szanghajskiej giełdzie Shanghai Diamond Exchange (SDE) diamenty za 505,36 tys. dol. i brylanty za 245,39 tys. dol. Rosjanie wysoko ocenili profesjonalizm giełdy oraz duże zainteresowanie rosyjskimi kamieniami. W planach są kolejne sprzedaże na SDE.
Pierwsze targi były efektem umowy podpisanej przez Alrosa z SDE w kwietniu tego roku. Partnerstwo z chińską giełdą to kolejny krok, drugiego największego dostawcy diamentów na światowy rynek, do zwiększenia współpracy z chińskimi jubilerami.
Wcześniej Alrosa podpisał ekskluzywną umowę na dostawy diamentów z Chow Tai Fook Jewellry Group Limited - wiodącą chińską firmą jubilerską.
Alrosa ma ok. 25 proc. globalnego rynku diamentów i ustępuje tylko brytyjskiemu De Beers (ok. 40 proc.). W 2012 r. koncern sprzedał diamentu oraz brylanty na kwotę 4,61 mld dol. (+3,5 proc. rok do roku). Wydobycie kamieni za sześć miesięcy 2013 r. wzrosło do 17,1 mln karatów (+5 proc.), rok do roku.
Przy czym w drugim kwartale wydobycie zwiększyło się aż o 16 proc. To efekt wprowadzenia do eksploatacji nowej kopalni Ajchał. Jakuckie diamenty wydobywane są niespotykanym na świecie sposobem. Kopalnie tworzą tzw. trubki (trąbki) - gigantyczne leje odkrywkowe, w których z głębokości nawet pół kilometra, ciężarówki wywożą rudę.
Rok temu koncern przyjął nową strategię rozwoju do 2021 r. Obroty mają wzrosnąć prawie trzy razy do 12 mld dol. choć wydobycie diamentów z syberyjskich złóż tylko o 20 proc. do 38-41 mln karatów. Rosjanie zakładają bowiem, że w tym czasie znacznie podniosą się ceny kamieni na światowym rynku. Także popyt na diamenty i brylanty ma do 2021 r być wyższy o 38 proc.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA