fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Nie zostawiaj paszportu w tureckiej wypożyczalni samochodów

Sprawdź turecką firmę wypożyczającą samochody, z którą podpisujesz umowę i nie zostawiaj tam paszportu.
www.sxc.hu
Turyści chcący zwiedzać kraj autem, powinni sprawdzić firmę, z którą podpisują umowę, i przygotować się na wydatki: litr benzyny to ok. 8 zł.
Tureckie kurorty położone nad Morzem Śródziemnym oraz Morzem Egejskim są bezpieczne. Jak informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ankara, Kapadocja, Pamukkale i Hierapolis są daleko od niebezpiecznych rejonów przygranicznych z Syrią. Bez strachu można zatem je zwiedzać.
– Również sytuacja w miejscowościach wchodzących w skład okręgu konsularnego w Stambule jest spokojna. Sporadycznie dochodzi do demonstracji w Stambule, gdzie zalecamy zachować ostrożność – mówi Michał Safianik, dyrektor biura prasowego ministerstwa.
Wybierający się do Turcji powinni sprawdzić ważność swojego paszportu. Wizę można otrzymać, jeśli wynosi pół roku. W paszporcie musi też pozostać co najmniej jedna wolna strona.
Turcję najlepiej zwiedzać z wycieczką lub samochodem. Połączenia kolejowe są nieliczne.

Lepiej autem

Na miejscu warto wypożyczyć samochód, który zapewnia niezależność. Nie trzeba pilnować się programu wycieczki. A wypożyczenie średniej wielkości auta kosztuje ok. 30 euro. Z tym, że w Turcji jest droga benzyna. Za 1 litr trzeba zapłacić ok. 8 zł.
Tureckie drogi nie są bardziej niebezpieczne niż polskie. Trzeba się tylko przyzwyczaić do kilku tureckich zwyczajów, np. częstego używania klaksonu w celu pozdrowienia znajomego.
MSZ przestrzega jednak, by nie korzystać z improwizowanych wypożyczalni, które nie mają swojego biura i ubezpieczeń. Najczęściej oferowane przez nie auta nie są w pełni sprawne i nie mają ważnych dokumentów. A wypożyczając samochód, nie wolno pozostawiać paszportu czy innego dokumentu.
Polskim prawem jazdy można się posługiwać bez ograniczeń. W razie wypadku należy pozostać na miejscu zdarzenia, dopóki nie przyjedzie policja. Podczas ustalania przyczyn stłuczki policjant może naciskać, aby podpisać protokół lub inne dokumenty w języku tureckim. Nie należy tego robić.

Ubezpieczenie

Przed przyjazdem do Turcji wskazane jest wykupienie ubezpieczenia, które pokrywałoby ewentualne wydatki z powodu choroby lub wypadku drogowego. Przy kupowaniu polisy w pakiecie usług biura podróży należy zwrócić uwagę na jej zakres, szczególnie zaś na zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Ze względu na wysokie koszty leczenia ubezpieczenie je obejmujące oraz NNW powinno opiewać na co najmniej 50 tys. euro. Dla osób z grupy podwyższonego ryzyka z racji wieku bądź zdiagnozowanego schorzenia nawet na 100 tys. euro.

Ile kosztuje telefon do kraju

Odbieranie esemesów na terenie Turcji jest bezpłatne. Dość drogie mogą się okazać długie rozmowy do Polski. Poniżej podajemy orientacyjne ceny na podstawie danych zebranych od różnych operatorów:
8,80 zł – minuta połączenia z Turcji do Polski
3,43 zł – wysłanie MMS do Polski
1,49 zł – wysłanie wiadomości SMS
3,02 zł – odebranie wiadomości MMS
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA