fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Europa kusi inwestorów

Carlos Slim, właściciel America Movil
Bloomberg
Na Starym Kontynencie ruszyła faza przejęć i fuzji w telekomunikacji – wieszczą przedstawiciele branży.
– Zaczęła się konsolidacja rynku telekomunikacyjnego w Europie - mówi "Rz" Klaus Hartmann z doradczej firmy Arthur D. Little, były  prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej (dziś T-Mobile Polska). Hartmann nie jest w tej opinii odosobniony.  W lipcowej rozmowie z "Rz" Jurgen Meffert z McKinsey&Company wspomniał, że plany przejęć na Starym Kontynencie ma również China Mobile.
Na zakupy ruszył też jeden z najbogatszych ludzi świata - meksykański miliarder Carlos Slim. Jest on poważnie zainteresowany przejęciem holenderskiego monopolisty KPN. Zdaniem analityków Exane  BNP Paribas warta 7,2 mld euro oferta, którą  firma Slima, AmericaMovil, złożyła właścicielom KPN, to początek fali fuzji i przejęć na europejskim rynku. Drugim sygnałem ma być ich zdaniem aktywność amerykańskiego giganta AT&T. Zarówno America Movil, jak i AT&T mają problem z dalszym rozwojem biznesu na rodzimych rynkach.

Fantazja wróciła

– W Niemczech KPN zamierza połączyć swój biznes pod marką e-Plus z biznesem hiszpańskiej Telefoniki (choć nie wiadomo, czy Slim będzie chciał kontynuować ten projekt). Także na niemieckim rynku grupa Vodafone przejmuje sieć telewizji kablowej Kabel Deutschland - wylicza Hartmann. - Na rynek wróciła fantazja - podsumowuje.
W jego ocenie zainteresowanie Europą płynie także m.in. z Chin i Rosji, gdzie o ekspansji myśli tamtejszy operator telekomunikacyjny - MTS.  - Rządzący na Starym Kontynencie nie pozwolą graczom z tych państw na przejmowanie działających w Europie firm ze względów politycznych - uważa jednak Hartmann.
Zainteresowanie zakupami poza macierzystym rynkiem rozważa także japoński Softbank. W Stanach Zjednoczonych przejął za  22 mld dol. - operatora Sprint, a w Europie za 8,5 mld dol. chciał odkupić biznes muzyczny - Universal Music - od koncernu Vivendi. Francuzi mieli ofertę odrzucić.

Mniejsze pieniądze

Giganci zaczynają więc od transakcji na rynkach Europy Zachodniej, rozwiniętych, gdzie gra idzie o dużo większe pieniądze niż w Polsce. To nie znaczy, że fala konsolidacji o Polskę nie zahaczy.
Najbliższa zmiany właściciela jest  GTS CE. Mająca siedzibę w Warszawie spółka działa na kilku rynkach regionu Europy Środkowowschodniej. Według Agencji Reutera w zainteresowane firmą są amerykański Level 3 Communications i niemiecki Deutsche Telekom. Bardziej realna wydaje się transakcja z udziałem tego ostatniego podmiotu. Level 3 ma bowiem trochę własnych problemów do r. - Fuzje i przejęcia nie są obecnie głównym celem, na którym się koncentrujemy. Główny to rosnąć nie tracąc na rentowności poprzez poprawianie operacyjnej wydajności naszej organizacji – mówił pod koniec lipca Jeff Storey, prezes Level 3.
– DT jest zdeterminowane, aby transakcję przeprowadzić. Szuka tylko nabywcy słowackiej i węgierskiej części GTS, bo tam nie dostanie zgody na przejęcie - mówi osoba zbliżona do niemieckiej grupy. Transakcja może zostać ogłoszona już we wrześniu. Jej podłoże to plan DT, by o kilkaset milionów euro  zwiększyć przychody z usług dla firm.
Kolejną przejmowaną firmą może być operator telefonii stacjonarnej Netia lub światłowodowy ATM.

Chello na sprzedaż

Na zakupach jest Liberty Global, właściciel kablówki UPC. W ub.r.  startował po Multimedia Polska, w tym roku w Wielkiej Brytanii przejął Virgin Media. - Zwiększanie skali działalności pozwala lepiej konkurować z lokalnymi monopolistami - mówił analitykom Mike Fries, prezes Liberty. Ale grupa nie tylko kupuje. Jak zdradził Fries, Liberty chce sprzedać Chellomedia, właściciela kanałów tematycznych nadawanych również w Polsce. Oficjalny powód to chęć koncentracji na podstawowym biznesie holdingu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA