fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Gmina nie może decydować o odpowiedzialności ?za szkodę wyrządzoną na boisku

Rada gminy nie może samodzielnie opisywać odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę na boisku, bo to reguluje kodeks cywilny.
Rada miejska w Drawsku Pomorskim podjęła uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnego boiska sportowego wielofunkcyjnego, ogólnodostępnego w miejscowości Gudowo. Zapisała m.in.: „Korzystający z obiektu ponoszą pełną odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody oraz zniszczony sprzęt".
Dokument zakwestionował wojewoda zachodniopomorski, bo rada gminy nie może wprowadzać w akcie zawierającym przepisy powszechnie obowiązujące na terenie gminy jakichkolwiek norm ustalających lub modyfikujących odpowiedzialność cywilnoprawną.
Kwestie odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę reguluje kodeks cywilny, a szczególnie art. 415, który dodatkowo – po pierwsze – uzależnia odpowiedzialność od wystąpienia elementu winy, po drugie – przewiduje od tej reguły odstępstwa.
Odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę nie ma zatem, jak może to wynikać z treści uchwały, niczym nieograniczonego charakteru – zauważył organ nadzoru.
sygnatura akt NK-3.4131.458. 2013.AB
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA