fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ceny mieszkań pięciopokojowych

Sześciopokojowe, 123-metrowe mieszkanie przy ul. Pasłęckiej na Białołęce kosztuje 510 tys. zł
Metrohouse & Partnerzy
Lokale z pięcioma pokojami można kupić za kilkaset tysięcy złotych. Sprzedają się długo, bo konkurencją są segmenty.
Wielkie mieszkania, z co najmniej pięcioma pokojami, stanowią 4 proc. warszawskiej oferty agencji Metrohouse & Partnerzy. – Znajdziemy je w starych przedwojennych kamienicach oraz w najnowszym budownictwie. Aby kupić pięciopokojowy lokal w Warszawie, wcale nie trzeba być milionerem – mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse & Partnerzy.
Firma oferuje 83-metrowe mieszkanie w budynku z lat 90. w Rembertowie wycenione na 360 tys. zł. Dwupoziomowy lokal z sześcioma pokojami na Białołęce można kupić już za 510 tys. zł. – Spory wybór dużych mieszkań w nowym budownictwie mamy w Wawrze, Ursusie i na Bemowie. Popyt nie jest jednak wysoki, bo konkurencją cenową dla takich mieszkań są segmenty – mówi Marcin Jańczuk. W tym roku jego agencja sprzedała kilka mieszkań z liczbą pokoi większą niż pięć. Średni czas sprzedaży dużych lokali w Warszawie to osiem miesięcy.
Także pośredniczka Joanna Lebiedź, rzecznik Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, podkreśla, że o nabywcę na duże mieszkanie jest bardzo trudno. – Bywa, że na nowego właściciela lokale czekają więcej niż dwa lata. Wyjątkiem są mieszkania deweloperskie i penthousy w apartamentowcach wysokiej klasy czy w plombach w prestiżowych lokalizacjach. Ich powierzchnia przekracza często 150 mkw. – mówi Joanna Lebiedź. – Z uwagi na swoją niepowtarzalność zwykle sprzedają się jak świeże bułeczki. Nabywcami są m.in. celebryci, dla których cena na poziomie od 20 tys. zł za 1 mkw. nie jest wygórowana.
Zdaniem Włodzimierza Wielogórskiego, dyrektora ds. rynku pierwotnego w Metrohouse & Partnerzy, nowe, wielkie mieszkania to produkt specyficzny, dlatego mogą się sprzedawać nawet rok, dwa lata. – Największe apartamenty oferowane przez deweloperów w Warszawie mają ok. 300 mkw. To lokale z sześcioma i siedmioma pokojami. Część jest już wykończona – mówi Włodzimierz Wielogórski. Dodaje, że firmy reklamują je np. w salonach samochodowych z najwyższej półki czy prestiżowych czasopismach. – Nie stosują żadnych promocji, bo na klientów kupujących takie nieruchomości promocje nie działają. Oczekują czegoś wyjątkowego – tłumaczy dyrektor. Tymczasem, żeby sprzedać duże mieszkanie na rynku wtórnym, rabaty są konieczne. Jak podaje Joanna Lebiedź, stawka transakcyjna 1 mkw. takiego lokalu w Warszawie to ok. 5 tys. zł lub mniej.
Na krakowskim rynku, jak mówi Joanna Targowska z agencji  Ober-Haus, dużych, wielopokojowych mieszkań jest niewiele. – Deweloperzy w nowych inwestycjach ograniczają ich liczbę. Takie lokale trudno bowiem sprzedać – mówi  Joanna Targowska. – Dużymi mieszkaniami są zainteresowani zamożniejsi klienci. Czasami kupują je obcokrajowcy i firmy, które szukają większych mieszkań na swoje siedziby – dodaje.
Duże lokale w Krakowie na chętnych czekają nawet trzy lata. – Rozpiętość cen takich mieszkań jest ogromna. Metr kosztuje od 3,2 do 28 tys. zł. Wpływa na to wiele czynników: lokalizacja, stan techniczny, jakość budynku, rozkład lokalu. Stawki wywoławcze są na ubiegłorocznym poziomie  – tłumaczy Joanna Targowska. Zniżki, jakie można wynegocjować, wahają się od 5 do 15 proc.
W ofercie krakowskiego oddziału agencji Ober-Haus jest np. pięciopokojowe, 132-metrowe mieszkanie w budynku z 2012 roku, przy ul. Księcia Józefa, wycenione na 842 tys. zł. Za 202-metrowy apartament z 1900 roku, położony na Starym Mieście, właściciel chciałby dostać ponad 2 mln zł.
W Toruniu wielkie lokale znajdziemy głównie w kamienicach. Jak podaje Leszek Hardek z agencji Intercentrum, na osiedlu Winnica sprzedało się ostatnio 148-metrowe mieszkanie z 50-metrowym tarasem i garażem. Cena transakcyjna: 980 tys. zł. Na toruńskim rynku znajdziemy oferty dużych lokali w cenach od 600 do 1,3 mln zł. – Chętnych na nie ze względu na ceny jest mniej niż na małe mieszkania. Właściciele lokali wycenionych powyżej 1 mln zł mogą w ogóle nie znaleźć klientów – mówi Leszek Hardek.
Ceny ofertowe wielkopokojowych mieszkań w Toruniu wahają się od 4,5–6,5 tys. zł. Transakcyjne rzadko przekraczają 5,5 tys. zł za 1 mkw.

Ile kosztuje duże mieszkanie

Ceny wielopokojowych lokali są zróżnicowane.
Źródło: Ober-Haus, Metrohouse & Partnerzy, Szybko.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA