fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wielka nagroda za denuncjowanie

To najskuteczniejszy demaskator (whistleblower) w historii Stanów Zjednoczonych. W postępowaniach przeciwko branży farmaceutycznej wywalczył nagrody w wysokości prawie 600 milionów dolarów, a podatnicy odzyskali ponad 3 miliardy dolarów.
T. Mark Jones, bo o nim mowa, tajniki kosztów i korzyści związanych z ochroną zdrowia poznał, kiedy opiekował się chorymi na AIDS. Prowadził wówczas aptekę. W 1991 r. jego sytuacja zaczęła się komplikować, kiedy duża firma National Medical Care Inc (MMC). otworzyła klinikę w Key West na Florydzie. Zapewniła sobie poparcie miejscowych lekarzy oferując im określone korzyści. Liczba skierowań do placówki Jonesa zaczęła maleć a pod koniec lat 90. znalazł się pod ścianą.
Wtedy postanowił odegrać się na firmie, która doprowadziła go na skraj bankructwa. National Medical Care planowała wówczas przepisywanie pacjentom leków kierując się maksymalizacją zysku. Jones wraz z dwoma partnerami postanowił przeprowadzić dochodzenie w jaki sposób MMC zarabia pieniądze. Stwierdził, że po prostu wystawia zawyżone rachunki państwowemu ubezpieczycielowi Medicare, czyli podatnikom. Później okazało się, że tego rodzaju postępowanie jest powszechne.
Wielkie firmy farmaceutyczne (Big Pharma) rutynowo zawyżały ceny leków, co powodowało, że społeczni ubezpieczyciele Medicare i Medicaid za dużo płacili. Szło to w miliardy dolarów.
Od 1995 r. należąca do Jonesa i partnerów Ven-A-Care, złożyła wiele pozwów przeciwko firmom farmaceutycznym, a do części z nich dołączyły się państwo i poszczególne stany. Rząd dzięki temu zdołał odzyskać ponad 3 miliardy dolarów. Ven-A-Care za zadenuncjowanie szkodliwych praktyk branży farmaceutycznej i złożenie pozwów w imieniu podatników dostała nagrody w łącznej wysokości 597,6 miliona dolarów.
Żadnej innej branży denuncjatorzy nie dokuczyli tak bardzo jak firmom zajmującym się ochroną zdrowia. Od 1988 r. pomogli rządowi odzyskać 24,2 miliarda dolarów,
Ven-A-Care zdemaskowała system, który kosztował podatników miliardy dolarów rocznie, wskazuje Suzanne Durrell, była prokurator, która pracowała nad pierwszym takim przypadkiem. A system funkcjonował  następująco. Producenci leków sprzedawali je aptekom, szpitalom i lekarzom po jednej cenie, ale niezależnym firmom publikującym takie dane podawali wyższe stawki na podstawie których Medicare i Medicaid wypłacały refundacje. Np. firma Abbott Laboratories swoje antybiotyki sprzedawała klientom po 4 dolary, a niezależne firmy publikujące dane informowała, że cena wynosi 72,48 dolara. W ramach ugody z rządem zapłaciła 126,5 miliona dolarów.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA