fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wino z Hitlerem, wino z Mussolinim

Domena publiczna
Centrum Szymona Wiesenthala ostro protestuje przeciwko dystrybuowaniu przez włoską firmę Lunardelli linii nazistowskich i faszystowskich win
Firma Vini Lunardelli powstała w 1968 roku. W 1995 stworzyła serię "win historycznych" (Linea della storia). Seria ta składała się z kilku elementów: Il ventennio prezentowała wizerunek Benito Mussoliniego, Kolekcja Komunistyczna - Che Guevary, Stalina, Karola Marksa i innych. Linia Der Führer - Adolfa Hitlera, Ewy Braun, Rudolfa Hessa, Hermanna Göringa, przy czym na etykietach znajdowały się także slogany kojarzące się z Hitlerem, takie jak "Mein Führer", "Sieg Heil" i "Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer". na etykietach kolekcji historycznej znalazły się wizerunki m.in. Napoleona i Sissi.
Według założycieli firmy, seria win historycznych "ma przypomnieć o znanych osobistościach z historii  Włoch i świata". Według nich wino z etykietą przedstawiającą np. Hitlera jest dobrym pomysłem na żartobliwy prezent.
"Dość tego" -  napisali w oświadczeniu Marvin Hier i Abraham Cooper z Centrum Wiesenthala. "Odrzucamy cyniczny pogląd właścicieli firmy, że wino takie może być sprzedawane jako "niezły żart". Zgadzamy się całkowicie z oburzonym norweskim turysta, który ostatnio zobaczył takie wino w sprzedaży w jednym ze sklepów w Rimini."
"Tylko dwa rodzaje ludzi mogą kupować takie wino: ci, którzy identyfikują się z nazistowskimi poglądami i młodzi, którzy nie przeżyli wojny, więc myślą, że jest to zabawny żart" - napisali przedstawiciele Centrum Wiesenthala i wezwali włoskich i światowych dystrybutorów win do bojkotu produktów firmy Vini Lunadelli.
Wspomniana seria historycznych win wzbudziła wiele kontrowersji również we Włoszech. szczególnie wina przedstawiające Hitlera i Mussoliniego. Firmę oskarżono o szerzenie faszystowskiej propagandy. Oskarżenia takie nastąpiły również ze strony Niemiec, gdzie korzystanie z symboli nazistowskich jest ściśle regulowane.
We wrześniu 2007 roku dwadzieścia tysięcy butelek wina z serii "Der Führer" zostało skonfiskowanych przez włoska policję, le po decyzji sądu zwrócono je właścicielom.
Mimo kontrowersji, według właścicieli Vini Lunardelli seria historyczna była sukcesem komercyjnym i obecnie 50 procent produkcji firmy stanowią właśnie wina z tej serii.
Historyczne wina firmy Vini Lunardelli dostały się pod lupę prokuratorów
Źródło: www.timesofisrael.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA