fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rachunkowość

Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości: Małe firmy będą mogły składać prostsze sprawozdania

Nowelizacja ustawy o rachunkowości: Główna zmiana to wprowadzenie możliwości składania uproszczonych sprawozdań finansowych przez jednostki mikro.
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Więcej firm będzie mogło składać sprawozdania finansowe w uproszczonej formie.
Dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy oraz poprawa warunków działalności gospodarczej – taki jest cel nowelizacji ustawy o rachunkowości. Przygotowało ją Ministerstwo Finansów.
Główna zmiana to wprowadzenie możliwości składania uproszczonych sprawozdań finansowych przez jednostki mikro-. Zalicza się do nich między innymi spółki akcyjne i spółki z o.o., w których suma aktywów bilansu nie przekracza 350 tys. euro, przychody z rocznej sprzedaży 700 tys. euro, a średnioroczne zatrudnienie wyniosło nie więcej niż dziesięć osób. Z tym, że muszą być spełnione przynajmniej dwa z tych kryteriów. Prostsze sprawozdanie złożą również osoby fizyczne (oraz spółki cywilne i jawne takich osób), których roczne przychody nie przekroczyły 2 mln euro.
Nowelizacja przewiduje także zniesienie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych dla osób pochodzących z krajów spoza Unii Europejskiej, osiągających przychody mniejsze niż 1,2 mln euro rocznie.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA