fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Festiwal w Edynburgu

materiały prasowe
Skromniejsza niż rok temu, ale interesująca będzie nasza obecność na rozpoczętym właśnie wielkim festiwalu w Edynburgu. Zaprezentujemy trzy polskie projekty.
W ubiegłym roku Polska była głównym gościem tej największej imprezy kulturalnej świata. Dla Edynburga przygotowaliśmy ponad 180 wydarzeń teatralnych, muzycznych i plastycznych, a Gzregorz Jarzyna był jedną z trzech indywidualności europejskiego teatru – obok Francuzki Ariane Mnouchkine i Szwajcara Christopha Marthalera – zaproszonych do udzialu w oficjalnym programie Edynburga
Teraz będziemy obecni jedynie w offowym festiwalu Fringe, towarzyszącym głównym prezentacjom. Specjalnością tej wyjątkowej imprezy jest jednak to, że offowe występy zyskują tu nieraz większy rozgłos niż artystyczne sławy.
Do Edynburga jedzie więc wrocławski Teatr Arka, w którego zespole występują osoby niepełnosprawne intelektualnie i zaprezentuje „Bal u Hawkinga". Ramona Nagabczyńska wraz z Magdaleną Jędrą, Konradem Szymańskim i Izabelą Chlewińską pokażą „New (Dis) Order", a białostocki Teatr Malabar Hotel w koprodukcji z Figurentheater Wilde&Vogel spektakl „Głośniej".
- W polskich realiach jest to przedsięwzięcie wyjątkowe. O ile bowiem w przypadku podobnych teatralnych inicjatyw praca nad spektaklem jest jedynie narzędziem terapii i integracji poprzez sztukę, tutaj nadrzędnym celem jest artystyczna jakość — tłumaczy rzeczniczka Teatru Arka Lidia Wietrzyńska.
„Bal u Hawkinga" jest inspirowany postacią Stephena Williama Hawkinga, brytyjskiego astrofizyka i kosmologa, badacza czarnych dziur, który cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, powodujące paraliż ciała. Naukowiec słynie z niebanalnego poczucia humoru i licznych wystąpień publicznych, zagrał też gościnnie w „Star Trek: Następne pokolenie", użyczył swojego głosu w serialach animowanych „Futurama", „Simpsonowie" i „Dilbert" oraz w utworze zespołu Pink Floyd – „Keep Talking" z albumu The Division Bell z 1994 r.
Twórcy spektaklu pytają — czy niepełnosprawność jest przeszkodą niemożliwą do pokonania? Co jest ważniejsze ciało, czy duch? Życie Hawkinga potwierdza, że jednak duch.
W edynburskiej sekcji „Dance Base" będzie rockandrollowy spektakl „New (Dis) Order" o tym, że żyjemy w chaosie, a dynamiczny taniec jest jego wyrazem. Towarzyszy mu muzyka NEU!, Nisennenmondai, Chinawoman, Ścianki i Davida Bowiego. Twórczynią przedstawienia jest tancerka i choreografka, Ramona Nagabczyńska — absolwentka szkoły baletowej w Warszawie, która obecnie pracuje za granicą, przede wszystkim z brytyjską Clod Ensemble.
Trzecią polską propozycją jest „Głośniej" Teatru Malabar Hotel. Zespół w 2009 roku, z niezależnej grupy teatralnej Kompania Doomsday, swą nazwę zaczerpnął z twórczości Witkacego. Ma na swoim koncie ponad 30 nagród polskich i zagranicznych. Twórcami „Głośniej" są Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski. To historia chłopca szukającego śladów po ojcu, który zginął w ataku na World Trade Center, autorzy inspirowali się prozą Amerykanina pisarza Jonathana Safrona Foera. Gra aktorów łączy się w przedstawieniu z projekcjami wideo oraz melancholijną muzyką Charlotte Wilde.
Festiwal Fringe potrwa do 26 sierpnia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA