fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Akredytywa a zabezpieczenie transakcji handlowych eksportera

Akredytywa dokumentowa jest instrumentem, który ogranicza ryzyko w handlu zagranicznym, gdy zaufanie stron kontraktu do siebie jest ograniczone albo, gdy istnieją okoliczności zewnętrzne zwiększające niebezpieczeństwo, że kontrahent nie wywiąże się z zobowiązań.
www.sxc.hu
- Prowadzenie działalności w handlu zagranicznym zawsze wiąże się z ryzykiem, szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego. Chcę je maksymalnie ograniczyć. Czy przydatna w tym zakresie może być akredytywa? Jak ona w praktyce działa.
Przy rosnącym znaczeniu eksportu, zwłaszcza na rynki wschodzące, istotne znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie transakcji handlowych. Jednym z pewniejszych sposobów, choć równocześnie droższych, jest akredytywa dokumentowa.Akredytywa dokumentowa (ang. Letter of Credit, L/C, LC, LOC) jest instrumentem, który ogranicza ryzyko w handlu zagranicznym, gdy zaufanie stron kontraktu do siebie jest ograniczone albo, gdy istnieją okoliczności zewnętrzne zwiększające niebezpieczeństwo, że kontrahent nie wywiąże się z zobowiązań.Stanowi ona pisemne zobowiązanie banku do zapłaty beneficjentowi określonej kwoty pieniężnej na podstawie dokumentów, które są wymienione w jej treści. Zatem można powiedzieć, że w przypadku akredytywy płatność dokonuje się za pośrednictwem banku. Przydatna jest szczególnie w przypadku eksportu do krajów egotycznych z punktu widzenia Polski i tam, gdzie jest duże ryzyko niewypłacalności kontrahenta handlowego, także z przyczyn politycz...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA