fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

"Rosjanie jak użyteczni idioci zbroją Iran"

AFP
Jerzy Haszczyński
Prezydent Rosji chce pierwszy odwiedzić nowego prezydenta Iranu. Nie da się uniknąć tematu dostaw rosyjskiej broni.
- Sprzedaż broni wywołuje w Irańczykach poczucie, że mogą robić, co chcą. W regionie, a może i w całym świecie - skomentował dla "Rz" Mordechaj Kedar, izraelski politolog i emerytowany pułkownik wywiadu wojskowego.
- Ta polityka obróci się kiedyś przeciwko Rosji. Przecież dla Irańczyków Rosjanie to niewierni. Na razie odgrywają rolę użytecznych idiotów, którzy pomagają Teheranowi w dążeniu do hegemonii na Bliskim Wschodzie. Gdy to osiągnie, będzie mógł się zwrócić przeciwko niedalekiej Rosji - dodał Kedar.
Zaprzysiężenie Hasana Rohaniego na prezydenta Islamskiej Republiki Iranu odbędzie się 3 sierpnia. Już dziewięć dni później złoży mu wizytę prezydent Rosji - napisał moskiewski dziennik "Kommiersant".
Władimir Putin stanie się pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Rohaniego, cieszącego się na razie opinią reformatora i zwolennika polepszenia stosunków z Zachodem.
Będzie prawdopodobnie rozmawiał w Teheranie o budowie przez "Rosatom" nowych bloków energetycznych w elektrowni Buszehr nad Zatoką Perską. Kończący urzędowanie prezydent Mahmud Ahmadineżad mówił niedawno, że już jest to postanowione, ale rosyjskie media pisały wczoraj, że Moskwa nie podjęłą ostatecznej decyzji.
Ale Rosja pomaga Iranowi nie tylko w rozwijaniu energetyki atomowej. Sprzedaje mu też broń, co oburza Zachód i Izrael. Pod wpływem krytyki międzynarodowej poprzedni prezydent Dmitrij Miedwiediew zerwał jednak podpisany już kontrakt na dostawę systemu obrony powietrznej S-300.
Doprowadziło to do pogorszenia stosunków dwustronnych. Iran zażądał 4 mld dolarów odszkodowania. Rosja zaproponowała inny system obrony powietrznej, Antiej-2500.
Więcej w jutrzejszej "Rzeczpospolitej"
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA