fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Europejski prokurator zajmie się przestępstwami finansowym związanymi z budżetem unijnym

Europejski prokurator zajmie się przestępstwami finansowym związanymi z budżetem unijnym
www.sxc.hu
Bruksela proponuje stworzenie stanowiska europejskiego prokuratora. Ma się on zajmować nadużyciami finansowymi.
Komisja Europejska przedstawiła wczoraj projekt stworzenia Biura Europejskiego Prokuratora.
– To historyczny moment – oznajmiła Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Po raz pierwszy unijna instytucja będzie się zajmowała sprawami przestępstw karnych, a nie tylko administracyjnych. Prokurator będzie śledził przypadki nadużyć finansowych związanych z budżetem unijnym.
Unia Europejska obecnie tropi nadużycia administracyjne z  pomocą Biura ds. Walki z Korupcją OLAF. Ma to jednak swoje ograniczenia: OLAF nie zajmuje się sprawami karnymi. Gdy dochodzi do tego etapu, przekazuje sprawę organom prokuratury kraju członkowskiego. Zdaniem Komisji Europejskiej to wpływa na niski wskaźnik ukończonych postępowań – tylko 42 proc. przekazanych przez OLAF spraw kończy się wyrokiem skazującym (w Polsce 35 proc.).
– Krajowe instytucje nie mają doświadczenia w zajmowaniu się sprawami o wymiarze często ponadnarodowym – powiedziała Reding. Stąd pomysł unijnego prokuratora, który będzie dbał o unijne pieniądze.
Do przedstawienia projektu powołania takiej instytucji Brukselę zobowiązuje traktat lizboński. Nie określa on jednak dokładnej organizacji prokuratury. Komisja Europejska w swoim projekcie – uprzedzając obawy wielu krajów – zdecydowała się na model zdecentralizowany. Prokurator i jego czterech zastępców będą urzędnikami unijnymi i będzie im podlegać biuro stworzone przede wszystkim z obecnych urzędników OLAF. Ten nie przestanie istnieć, ale zostanie zmniejszony. W samych krajach członkowskich przestępstwami zajmą się europejscy prokuratorzy delegowani. Każdy z nich będzie jednocześnie należał do prokuratury europejskiej i do systemu krajowego. Prowadzona przez niego sprawa zostanie rozpatrzona według prawa krajowego i w krajowych sądach.
Aby projekt KE się urzeczywistnił, zgodę muszą wyrazić państwa członkowskie. Na pewno system europejskiej prokuratury nie obejmie Danii ani Wielkiej Brytanii. Irlandia, która co do zasady ma prawo nie uczestniczyć w europejskich inicjatywach z dziedziny wymiaru sprawiedliwości, zastanawia się jeszcze, czy do niego dołączyć.
— Anna Słojewska z Brukseli
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA