fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

PE: surowsze kary za cyberprzestępstwa

www.sxc.hu
W czwartek Parlament Europejski opowiedział się za wprowadzeniem surowszych kar za "cyberprzestępstwa".
Jak czytamy w komunikacie PE, projekt, zaakceptowany już nieformalnie przez państwa członkowskie, ma umożliwić lepszą prewencję oraz współpracę pomiędzy sądami i policją na terenie całej UE.
Nowe przepisy wymagają od państw członkowskich wprowadzenia maksymalnych kar nie mniejszych niż 2 lata pozbawienia wolności za bezprawne uzyskanie dostępu do systemu informatycznego, bezprawne ingerowanie w dane oraz za bezprawne przechwytywanie cudzej komunikacji. Na mocy dyrektywy, karane będą również osoby, które dopuściły się produkcji i sprzedaży "narzędzi", które mogą zostać wykorzystane do popełnienia wyżej wymienionych przestępstw.
Sprawy o "niskiej szkodliwości" będą wyłączone spod systemu kar, ale to od każdego państwa zależeć będzie, co uzna za nieszkodliwe.
Nowe przepisy wprowadzają karę do 5 lat pozbawienia wolności za „cyberataki" dokonane na główne systemy państwowe, których zakłócenie lub zniszczenie może mieć istotne skutki na funkcjonowanie państwa (elektrownie, sieci transportowe lub sieci rządowe).
W przypadku pilnego przypadku, państwa członkowskie będą miały 8 godzin na wzajemne udzielenie sobie pomocy, od momentu zgłoszenia o dokonaniu "cyberprzestępstwa".  Takie rozwiązanie ma zwiększyć efektywność współpracy policji z różnych krajów.
Osoby prawne takie jak firmy, będą pociągane do odpowiedzialności za uzyskiwanie korzyści z tytułu np.: korzystania z usług hakera w celu pozyskania danych konkurencji.  Za dokonanie tego typu przestępstwa grozi pozbawienie prawa do korzystania z pomocy publicznej lub zamknięcie działalności gospodarczej.
W komunikacie PE wyjaśniono, iż dyrektywa stanowi aktualizację przepisów z 2005 roku i przypuszcza się, że w niedługim czasie zostanie ona zaakceptowana przez Radę. Wówczas kraje członkowskie będą miały 2 lata na wcielenie nowych przepisów w życie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA