fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Jane Austen na brytyjskich banknotach? "To możliwe"

Angielska pisarka Jane Austen może znaleźć się na nowych banknotach 10-funtowych - oświadczył odchodzący prezes Banku Anglii Mervyn King. Autorka "Dumy i uprzedzenia" jest główną kandydatką, by zastąpić Karola Darwina.
Kandydatura ma udobruchać krytyków kwietniowej decyzji Banku Anglii, który postanowił, że od 2016 roku Winston Churchill zastąpi na banknocie pięciofuntowym działaczkę i reformatorkę więziennictwa Elizabeth Fry. Podniosły się wówczas głosy oburzenia, że na banknotach nie będzie wówczas żadnej kobiety, poza oczywiście Elżbietą II widniejącą na stronie przedniej.
Bank nie podjął jeszcze decyzji, kiedy wprowadzony zostanie nowy projekt banknotu 10-funtowego.
Od kiedy na banknotach zaczęto umieszczać postaci historyczne w 1970 roku, jedyną kobietą, poza Fry, która na nie trafiła, była pielęgniarka i działaczka Florence Nightingale.
Bank Anglii emituje rokrocznie blisko miliard banknotów o różnym nominale - od 5 do 50 funtów. Nie mają one długiego żywota i w miejsce wycofanych wprowadzane są nowe, z ulepszanymi zabezpieczeniami, by zapobiec podróbkom.
Szkocja i Irlandia Płn. na mocy upoważnienia Banku Anglii drukują własne banknoty o tej samej wartości co funt szterling.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA