fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Prawnicze bezpłatne porady prawne bez podatku

Ministerstwo Gospodarki chce znieść bariery podatkowe utrudniające prawnikom działalność pro bono.
www.sxc.hu
Bezpłatne porady dla ubogich mają być wyłączone z VAT. Beneficjenci nie zapłacą też PIT.
Ministerstwo Gospodarki chce znieść bariery podatkowe utrudniające prawnikom działalność pro bono. Jest już po wstępnych ustaleniach z ministrem finansów. Preferencje dotyczą wsparcia najuboższych.
– Proponujemy, aby darmowe porady dla osób objętych pomocą społeczną były wyłączone z VAT – mówił wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj podczas wczorajszego seminarium o opodatkowaniu bezpłatnej pomocy prawnej zorganizowanego przez Instytut Spraw Publicznych. – Chcemy też zwolnić beneficjentów z PIT. To, że korzystają z pomocy społecznej, potwierdzaliby w oświadczeniu.
– Z naszych doświadczeń wynika, że wsparcia prawnego potrzebują najczęściej te osoby, które dopiero się starają o taką pomoc – zauważyła radca prawny Dorota Szubielska.
Z kolei mecenas Robert Krasnodębski dodał, że w trakcie prac legislacyjnych należałoby się zastanowić, czy takie oświadczenie zwalnia prawnika z odpowiedzialności za podatek.
Obecnie, aby nie płacić VAT, trzeba podciągnąć usługi pro bono pod działalność marketingową. Tak samo jest z PIT – świadczenie jest zwolnione z daniny, jeśli porada ma na celu promocję kancelarii, a jej wartość nie przekracza 200 zł.
Propozycja zmian znajduje się w założeniach do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA