fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Wielka przemiana Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie w nowej odsłonie
rp.pl, Monika Kuc mk Monika Kuc
Już w piątek Zamek Królewski w Warszawie zaprezentuje mieszkańcom stolicy odremontowaną fasadę od strony Wisły. W dzień wygląda jak na obrazie Canaletta, wieczorem będzie lśnić iluminowanym blaskiem
Przez 30 lat od odbudowy Zamku wschodnia elewacja miała kolor ceglasty, jak ta od strony placu Zamkowego. Najnowsze badania jednak dowiodły, że mijało się to z prawdą historyczną. Teraz po rocznym remoncie odsłania jasną wapienno-piaskową barwę, taką, jaką Zamek miał w czasach saskich i stanisławowskich.
Kolorystyka elewacji nawiązuje do XVIII-wiecznej – tłumaczy jej autor Jacek Czeczot-Gawrak. Szczególną pomocą w jej ustaleniu były dla nas obrazy Bernarda Bellotto, zwanego Canalettem, zwłaszcza „Widok Warszawy od strony Pragi" z 1770 roku. Kiedy cyfrowo „zdjęliśmy" z niego czerwonawą poświatę zachodzącego słońca, znaleźliśmy oryginalny kolor.
- W jego opracowaniu pomogły nam także badania pozostałości zachowanych tynków Arkad Kubickiego. Pobrane próbki wysłaliśmy do dwóch ośrodków - laboratorium ASP w Krakowie i University Colege London. Oba, pracując niezależnie, potwierdziły skład tych samych pigmentów: żółtych tlenowodorotlenków, hematytu, węglanu wapnia, czerni roślinnej, wykorzystywanej do łamania żółci.
Na podstawie tych badań konserwatorzy stworzyli najpierw akwarelowy projekt nadwiślańskiej elewacji. A potem wybrane farby sprawdzali w deszczu i słońcu, aby uzyskać odcień jak najbliższy ideału.
- Przy remoncie zastosowaliśmy farby krzemianowe - uzupełnia Maria Szczypek, zastępca głównego konserwatora Zamku Królewskiego - z użyciem naturalnych pigmentów, starając się zbliżyć do technik klasycznych, które dawały efekt pochłaniania w przeciwieństwie do współczesnych, które odbijają światło. W ryzalicie centralnym wprowadziliśmy też pewne elementy złocone. Podstawowy kolor powstał z nałożenia pastelowej żółci na szary podkład. Pilastry mają mocniejsze tonacje. Ich zmienne rytmy dają efekt świetlistej bryły. W trakcie remontu uzupełniono także ubytki w murze, wzmocniono i przeprowadzono konserwację rzeźb Jana Jerzego Plerscha, wieńczących elewacje, zmodernizowano systemy zabezpieczeń i monitoringu. Koszt remontu i konserwacji wyniósł 6,4 mln zł, w tym 4,7 mln zł to dofinasowanie ze środków unijnych
- Każdego wieczoru ta strona zamku będzie iluminowana – zapowiada Piotr Piłkowski, pełnomocnik dyr. Zamku ds. projektu. Iluminacja będzie jednolita, biała, bez migoczących barwnych świateł, podkreślająca architekturę bryły.
Rozświetlamy Panoramę Warszawy
To hasło inauguracji iluminacji świetlnej 24 maja w piątek w Ogrodach Zamkowych, od strony Arkad Kubickiego. Poprzedzą ją koncerty:
o godz 18.45 - rockowego zespołu Tune (Adam Hajzar - gitara, Leszek Swoboda – bas, Janusz Kowalski – akordeon, Wiktor Pagoda – perkusja, Kuba Krupski - wokal), grającego muzykę alternatywną. Tune zdobył publiczność już debiutancką płytą „Lucid Moments" przed dwoma laty
o godz. 20 - Tomka Makowieckiego, który przedstawi nowe piosenki z przygotowywanego albumu (który ukaże się 6 lat po poprzednim „Ostatnie wspólne zdjęcie")
o godz. 21 – tandemu muzycznego Friend'n Fellow, czyli czarnoskórej wokalistki Constanze Friend, zwanej „śpiewająca Josephine Baker" i wirtuozerskiego gitarzysty Thomasa Fellow.
Wieczór zakończy pokaz laserowy i iluminacja.
Wstęp wolny.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA