fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Więcej opiekunów dla dzieci

ROL
Starosta powinien mieć możliwość umieszczania dzieci pozbawione opiekunów w placówkach położonych w sąsiednim powiecie
W Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny  trwają prace nad projektem nowelizującym  ustawę o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej. Przewidują, że starosta podpisze ze starostą sąsiedniego powiatu porozumienie. Dzięki temu będzie mógł umieścić w rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, położonych w sąsiednim powiecie, maluchy, które pochodzą z jego terenu.
Teraz brakuje tych przepisów. Przez to  powiat, nad którym spoczywa odpowiedzialność za opiekę nad  dziećmi  pochodzących z jego terenu, nie ma gdzie często ich umieścić.  W placówkach- opiekuńczo- wychowawczych  brakuje miejsc. A takie często są w placówkach położonych na terenie sąsiedniego powiatu.
W  sprawie noweli ustawy  do Sławomira Piechoty,  przewodniczącego Sejmowej Komisji  Polityki Społecznej i Rodziny zwrócił się Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Sugeruje, że przepisy trzeba rozszerzyć o wszystkie typy placówek opiekuńczo-wychowawczych. Czyli starosta powinien mieć możliwość umieszczania dzieci wielu placówkach, położonych na terenie sąsiedniego powiatu.
Rzecznik Praw Dziecka zwraca także uwagę, że samorząd musi mieć możliwość zlecać zadania związane z pieczą zastępczą.  Placówki  opiekuńczo-wychowawcze powinny prowadzić fundacje, stowarzyszenia czy organizacje kościelne „ Powiaty nie mają odpowiedniej, samodzielnej bazy lokalowej oraz brakuje im środków do ich utworzenia" pisze Michalak do Piechoty.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA