fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Na Śląsku szukają domów

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Mieszkania dwupokojowe cieszą się nadal największym popytem. O domy klienci pytają najczęściej na Śląsku, o działki - na Pomorzu.
Tak wynika z raportu serwisu Domiporta.pl. - Kryteria, jakimi kierują się użytkownicy portalu przy wyborze nieruchomości, są dość podobne w głównych regionach Polski - mówi Agnieszka Grotkowska, dyrektor ds. projektów specjalnych serwisu Domiporta.pl.

Dodaje, że od wielu miesięcy największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 40 do 50 mkw. - Jeżeli ktoś szuka trzech pokoi, to na 60 mkw. - mówi Agnieszka Grotkowska. - Śląsk jest regionem, gdzie obserwujemy większe niż w pozostałych lokalizacjach zainteresowanie domami, natomiast działki cieszą się największym powodzeniem na Pomorzu.

Województwo dolnośląskie

Wśród wszystkich pytań, jakie serwis Domiporta.pl odnotował w lutym br., w województwie dolnośląskim 75 proc. dotyczyło mieszkań, a 20  proc. domów. - Działki, garaże oraz powierzchnie komercyjne stanowią pozostałe 5 proc. zapytań - podają przedstawiciele portalu.
W województwie dolnośląskim 40 proc. klientów planuje zakup mieszkania z dwoma pokojami. - Wśród nich 43 proc. jest zainteresowanych powierzchnią od 61 do 70 mkw. Interesujący jest fakt, że wśród osób poszukujących mieszkań trzypokojowych 62 proc.  skłania się do wyboru mniejszej powierzchni - od 51 do 60 mkw. - podaje Agnieszka Grotkowska.
Tylko 40 proc. osób decydujących się na zakup mieszkania czteropokojowego poszukuje większego metrażu - od 91 do 100 mkw. - Wśród osób, dla których liczba pokoi nie jest czynnikiem decydującym, najwięcej, bo 34 proc., skłania się do wyboru nieruchomości o powierzchni 40-50 mkw., a mieszkaniami o metrażu powyżej 81 mkw. zainteresowanych jest jedynie 12 proc. klientów - podaje Agnieszka Grotkowska.
72 proc. klientów szukających domów rozgląda się za powierzchniami od 101 do 220 mkw. Jedna czwarta klientów z tej grupy wybiera domy o powierzchni 130-140 mkw.  - Tylko 16 proc. zainteresowanych kupnem domu myśli o większym metrażu - od 211 do 200 mkw. - podaje portal.

Województwo małopolskie

Klienci szukają tu przede wszystkim mieszkań z dwoma i trzema pokojami. -
- O te pierwsze pyta 42 proc. osób, z których najwięcej (70 proc.) skłania się ku metrażom 40-60 mkw. Lokale trzypokojowe przyciągają uwagę 43 proc. klientów, a interesuje ich przede wszystkim (61 proc.) powierzchnia mieszkania od 51 do 70 mkw. Zaledwie 5 proc. klientów poszukuje lokali z czterema pokojami - podaje dyr. Grotkowska.

Województwo mazowieckie

Prawie 40 proc. osób szuka mieszkania dwupokojowego, a 30 proc. - trzypokojowego. - W przypadku mieszkań dwupokojowych zainteresowaniem cieszą się lokale o powierzchni 40 – 60 mkw. (72 proc. pytań), a w przypadku trzypokojowych - 60,2 – 80 mkw. (48 proc. pytań). Co siódmy klient (14 proc.) pyta o mieszkania liczące powyżej trzech pokoi - wynika z analiz Domiporta.pl.
Wśród klientów szukających domów 9 proc. jest zainteresowanych metrażem 50 -100 mkw., 24 proc. pyta o domy o powierzchni od 101 do 160 mkw., a ok. 25 proc. - o powierzchnie 160 – 220 mkw.

Województwo pomorskie

Według danych serwisu Domiportal.pl w województwie pomorskim ok. 70 proc. pytań dotyczy mieszkań. - Prawie połowa z nich odnosi się do lokali dwupokojowych, zazwyczaj o powierzchni 41 – 50 mkw. (46 proc. pytań).
- Mniejszym powodzeniem cieszą się mieszkania jednopokojowe (23 proc.) oraz trzypokojowe (20 proc. poszukujących).
- Na tle omawianych regionów województwo pomorskie cechuje także duże zainteresowanie działkami. W pomorskim to właśnie działki przyciągają większą uwagę klientów. Szuka ich ok. 10 proc. osób, a domów - ok. 8 proc.Tymczasem w przypadku innych województw nawet kilkakrotnie więcej osób szuka domów niż działek - podkreśla Agnieszka Grotkowska.

Województwo wielkopolskie

Ponad połowa pytań (ok. 55 proc.) dotyczy tu mieszkań. - 40 proc. klientów planujących zakup mieszkania skłania się ku lokalom dwupokojowym o powierzchni 41 – 50 mkw.
29 proc. osób zainteresowanych jest lokalami trzypokojowymi - głównie o powierzchni 60 – 70 mkw. (55 proc. respondentów). Z kolei mieszkań jednopokojowych szuka 14 proc. osób. Co czwarta osoba szuka domu, a jedynie co dwudziesta piąta zainteresowana jest działką - podaje Agnieszka Grotkowska. 


Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA