Egipt: W Piramidzie Cheopsa w Gizie znaleziono ukryty korytarz

Ukryty korytarz o długości ok. dziewięciu metrów odkryto blisko głównego wejścia do liczącej 4 500 lat Piramidy Cheopsa (Wielkiej Piramidy) w Gizie - informuje egipska Najwyższa Rada Starożytności.

Publikacja: 02.03.2023 14:01

Widok na Piramidę Cheopsa w Gizie

Widok na Piramidę Cheopsa w Gizie

Foto: AFP

Odkrycie korytarza może prowadzić do kolejnych odkryć - twierdzi strona egipska.

Korytarz odkryto w ramach projektu w czasie którego wnętrze piramidy jest skanowane przy użyciu nieinwazyjnych technologii, w tym termografii w podczerwieni oraz symulacji 3D.

Wielka Piramida, jedyny z Siedmiu Cudów Świata, który przetrwał do naszych czasów, została wzniesiona w 2 560 r. p.n.e. jako grobowiec dla faraona Chufu, zwanego też Cheopsem. Piramida ma 146 metrów i była najwyższą konstrukcją wzniesioną przez człowieka do czasu wzniesienia Wieży Eiffela w 1889 roku.

Czytaj więcej

Egipt przywraca blask swoim skarbom

- Niedokończony korytarz został prawdopodobnie stworzony w celu innego rozłożenia ciężaru w piramidzie wokół głównego wejścia, oddalonego od korytarza o prawie siedem metrów, lub miał prowadzić do innej, jeszcze nieodkrytej komory lub pomieszczenia - ocenił Mustafa Waziri, szef Najwyższej Rady Starożytności.

- Będziemy kontynuować skanowanie, tak aby zobaczyć do możemy zrobić, by ustalić co możemy znaleźć pod korytarzem lub u jego końca - dodał.

Waziri powiedział też, że pięć pomieszczeń na szczycie komory grobowej króla w innej części piramidy zostało zbudowanych prawdopodobnie w celu ponownego rozłożenia ciężaru masywnej konstrukcji. - Możliwe, że faraon miał więcej niż jedną komorę grobową - dodał Waziri.

W 2017 roku badacze ogłosili odkrycie pustej przestrzeni o długości co najmniej 30 metrów wewnątrz piramidy

Naukowcy potwierdzili istnienie korytarza, o którym dotychczas nie wiedziano, przy użyciu radaru i ultradźwięków, po czym zbadali korytarz wprowadzając 6-milimetrowy endoskop z Japonii przez złącze w kamieniach, z których zbudowano piramidę.

W 2017 roku badacze ogłosili odkrycie pustej przestrzeni o długości co najmniej 30 metrów wewnątrz piramidy. Było to pierwsze takie odkrycie od XIX wieku.


Archeologia
Po raz pierwszy udało się uzyskać DNA człowieka z artefaktu z epoki kamienia
Archeologia
Obozy rzymskiej armii z II w. n.e. odkryte dzięki Google Earth
Archeologia
Peru. Archeolodzy odkryli ceremonialną łaźnię Inków sprzed pół tysiąca lat
Archeologia
Egipt. W starożytnej nekropolii odkryto 2 tys. zmumifikowanych baranich łbów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Archeologia
Peru. Mumia w torbie termoizolacyjnej. "Juanita. Moja duchowa dziewczyna"
Archeologia
Archeolog-amator odkrył kalendarz w rysunkach z epoki lodowcowej