Na wykłady absolwenci prawa nachodzili się na studiach. Na aplikacji legislacyjnej nacisk będzie więc położony nie na zajęcia teoretyczne, ale na praktyczne. Aplikanci będą opracowywać projekty aktów prawnych, projekty ich założeń i stanowiska prawno-legislacyjne, a w ramach zajęć z patronem uczestniczyć w posiedzeniach komisji prawniczych w rządowym centrum legislacyjnym. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie aplikacji legislacyjnej.
Aplikacja będzie tańsza. Teraz kosztuje 6,5 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2014 r., czyli aż 25 348,57 zł. Projekt rozporządzenia przewiduje obniżenie opłaty do wysokości 2,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia, co daje 9749,45 zł.
Skąd takie oszczędności? Osoby nauczające na aplikacji zarobią mniej. Obniżona zostanie maksymalna wysokość wynagrodzenia dla kierownika aplikacji, zastępcy kierownika, patronów, członków komisji kwalifikacyjnej, a także członków komisji egzaminacyjnej. Dzięki temu ma przybyć uczestników legislacyjnego szkolenia – zmniejszy się obciążenie dla urzędów, które chciałyby przeszkolić swoich pracowników.
Zmieni się także kształt egzaminu końcowego. Będzie polegał na napisaniu pracy i przedstawieniu jej komisji egzaminacyjnej.
etap legislacyjny: uzgodnienia