W tym tygodniu w Las Vegas rozpoczęła się konferencja HR Technology Conference, podczas której dużo mówi się o nowych rozwiązaniach IT – kluczowych dla wspierania zespołowej pracy zdalnej, która oznacza też zdalną komunikację, rekrutację czy motywację pracowników. Nic więc dziwnego, że mimo widocznego w tym roku w większości branż spowolnienia w inwestycjach Venture Capital, do światowego HR Tech nadal płynie kapitał.

Jak ocenia George LaRocque, założyciel i główny analityk w firmie WorkTech, która analizuje inwestycje funduszy VC w tym obszarze, w I półroczu 2022 r. branża prześcignęła rynek. Do start-upów HR Tech napłynęła rekordowa kwota 9,4 mld dol., czyli ponad połowa wyniku za zeszły rok, gdy w obiecującą branżę fundusze zainwestowały 17,9 mld dol.

Jak przewiduje Magdalena Trąba, menedżer ds. inwestycji w funduszu Pracuj Ventures, mimo kryzysowych oszczędności, zarówno konkretne technologie (Augmented Reality i Virtual Reality), jak również „nowe światy” (metaversum) będą cieszyć się coraz większym zainteresowaniem pracodawców. Wiele firm widzi w nich obszar do podnoszenia jakości funkcjonowania zespołów online.

Stąd też zarówno na świecie, jak i w Polsce szybko rośnie oferta rozwiązań, które to ułatwiają. Na opublikowanej w zeszłym roku Subiektywnej Mapie Polskiego Ekosystemu HR Tech, którą opracował fundusz Pracuj Ventures, czołowy polski inwestor w tej branży, znalazło się ponad 110 krajowych firm z obszaru HR Tech. Jednak start-upów, które konkurują w tej branży jest u nas znacznie więcej – mapa Pracuj Ventures była wynikiem analizy ponad 300 spółek. Wśród wybranych 110 jest m.in. Emplocity, która zajmuje się automatyzacją procesów w biznesie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (oferując m.in. chatboty wspierające proces rekrutacji pracowników i boty automatyzujące komunikację wewnętrzną w firmach), są platformy rekrutacyjne Share Hire czy Bulldogjob, system do automatyzacji rekrutacji Element, spółka Gamfi, która tworzy wspierane grywalizacją narzędzia do onboardingu czy platforma kafeteryjna Worksmile.

Michalina Lech, liderka zespołu Organization Transformation w Deloitte Polska potwierdza, że obok gigantów w branży – firm oferujących kompleksowe systemy HCM – dynamicznie rosną też rozwiązania butikowe, oferujące innowacje skupione na konkretnym wycinku z cyklu życia pracownika. – Potencjał do rozwoju HR Tech rośnie dynamicznie w każdym obszarze: od rekrutacji, onboardingu, po rozwój talentów czy utrzymywanie zaangażowania – ocenia Maciej Noga, partner zarządzający Pracuj Ventures.