fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Minister zdrowia: będzie 10 tys. więcej łóżek covidowych

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
10 tys. więcej łóżek covidowych i włączenie do walki z pandemią prywatnej ochrony zdrowia oraz lekarzy z zagranicy. W każdym województwie powstaną szpitale tymczasowe.

- W przyszły tydzień możemy wejść z 15-20 tys. zachorowań dziennie. Dlatego resort przygotuje się na wszystkie możliwe, także najgorsze scenariusze – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że w każdym mieście wojewódzkim powstanie szpital tymczasowy – w pierwszej kolejności na Mazowszu (Stadion Narodowy), w Małopolsce i w Wielkopolsce, które są najbardziej narażone na wzrost zakażeń.

W walkę z pandemią ma włączyć się także prywatna ochrona zdrowia – do środy resort przedstawi listę szpitali prywatnych, które będą miały łózka covidowe. Minister zaznaczył, że jest wola współpracy ze strony placówek prywatnych.

System ochrony zdrowia wesprą także lekarze z zagranicy z odpowiednimi kwalifikacjami. Weryfikacją ich kompetencji zajmie się resort zdrowia, a ostateczną decyzję podejmie minister.

Resort chce także uniknąć sytuacji, w której przez zakażenie lub kwarantannę wykluczeni z pracy zostaną lekarze zdający Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Dlatego zdający w tym roku zostaną specjalistami tylko na podstawie egzaminu pisemnego (ustny zostanie odwołany). W jesiennej sesji do PES przystąpić ma nawet 3,5 tys. lekarzy.

Jednocześnie minister Niedzielski zapowiedział, że na czas pandemii lekarze zostaną zwolnieni z odpowiedzialności karnej za nieumyślne błędy medyczne podczas ratowania zdrowia i życia pacjentów. Zapisy mają się znaleźć w specjalnej ustawie o ochronie zdrowia, której projekt resort przedstawi jeszcze dziś. Jutro zajmie się nią Sejm.

Zmienią się też zasady kwarantanny. Dziś przebywający na niej nie mogą pracować. Teraz będą mieli możliwości pracy zdalnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA