fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

NFZ uruchamia program opieki koordynowanej dla przyszłych matek

123RF
Kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży - to elementy programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży, który uruchamia Narodowym Funduszu Zdrowia.

Program ma ruszyć w lipcu. Wezmą w nim udział wybrane przez NFZ placówki medyczne, które spełnią określone kryteria. Przyszłe mamy, które chcą skorzystać  z nowych rozwiązań, będą mogły zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży.

W myśl zarządzenia regulującego zasady funkcjonowania programu, kobiety w ciąży uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ pełnoprofilową opiekę w okresie ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. W ramach opieki koordynowanej zespół będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.

Do programu mogą przystąpić te placówki mdyczne, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i jednocześnie zabezpieczą dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej. Szpital, jako współkoordynator programu zapewniający jakość, ciągłość i kompleksowość opieki, będzie mógł  liczyć na wyższe finansowanie oraz  skorzystać z nowego sposobu rozliczenia udzielonych świadczeń.

-  Zmieniamy model opieki – w tym wypadku nad kobietą i jej nowo narodzonym dzieckiem – tak, aby na pierwszym miejscu nie stały procedury i ich wyceny, ale dobro i interes pacjenta – podkreśla Andrzej Jacyna p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Efektem wprowadzonych zmian ma być kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem, poprawa komfortu i poczucia bezpieczeństwa kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, zmniejszenie umieralności okołoporodowej, a także mniejsza liczba cięć cesarskich.

Źródło: nfz.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA