fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Lepiej wieczorem wypić kawę, niż sięgnąć po alkohol czy papierosa

Adobe Stock
Lampka wina dozwolona jest nie później niż cztery godziny przed położeniem się do łóżka.

Alkohol i papierosy w największym stopniu wpływają na obniżenie jakości snu. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Florida Atlantic University, którzy z pomocą Brigham and Women's Hospital, Harvard University, Emory University, University of Mississippi Medical Center i National Institutes of Health koncentrowali się na wpływie na organizm wieczornego sięgania po używki.

„Zażywanie nikotyny i alkoholu w ciągu 4 godzin przed snem wiązało się ze zwiększoną fragmentacją snu tej samej nocy" – czytamy w czasopiśmie „Sleep", w którym zostały opublikowane badania. „Odkrycia te potwierdzają znaczenie zaleceń dotyczących zdrowia snu, które promują ograniczenie wieczornego spożycia alkoholu i nikotyny w celu poprawy ciągłości snu".

Chodzi o to, że krótko po wypiciu alkoholu dochodzi do zwiększenia produkcji adenozyny (substancja indukująca sen), z późniejszym szybkim spadkiem jej stężenia. To może prowadzić do wybudzeń i późniejszych problemów z zaśnięciem, przez co sen jest nieregenerujący. Reakcja taka wiąże się z zwiększeniem aktywności alfa mózgu (niewystępującej fizjologicznie w czasie snu), przez co wypoczynek nocny jest utrudniony.

W dodatku intensywne spożywanie alkoholu może trwale uszkodzić geny odpowiedzialne za zdrowy sen i cykle budzenia.

Badania pokazały także, że używanie nikotyny w nocy spowodowało ponad 40-minutową redukcję całkowitego snu, niezależnie od formy jej przyjmowania. Jest to efekt tego, że nikotyna może nasilać zaburzenia oddychania wpływające na sen, takie jak astma i bezdech senny. Znaczenie ma także pojawiający się w nocy głód nikotynowy.

Naukowcy odkryli niewielką korelację między konsumpcją kawy w ciągu czterech godzin przed pójściem spać i jakością snu. Eksperyment trwał 5164 dni. Wzięło w nim udział 785 Afroamerykanów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA