fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Psychiatra przyjmie w powiecie

Adobe Stock
Pomoc w nagłych wypadkach, a także detoks, odtruwanie i terapię zapewnią mieszkańcom powiatu centra zdrowia psychicznego.

Na razie poradnie podstawowej opieki psychiatrycznej zaopiekują się mieszkańcami w 22 ośrodkach w całym kraju. Po zakończeniu pilotażu, za trzy lata, mają się pojawić w każdym powiecie. Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Centra finansowane na zasadzie ryczałtu, podobnie jak przychodnie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, mają objąć kompleksową opieką wszystkich mieszkańców danego obszaru. W dni powszednie od godz. 8 do 18 osoba w kryzysie, np. planującą samobójstwo, trafi do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, w którym psychiatra, psycholog lub wykwalifikowana pielęgniarka psychiatryczna udzielą natychmiastowej pomocy czy przeprowadzą rozmowę wspierającą i przyjmą do szpitala lub umówią na spotkanie z terapeutą. W święta i w godzinach nocnych potrzebujących przyjmie psychiatra dyżurny. Pacjent wymagający pilnej pomocy będzie musiał ją uzyskać w ciągu 72 godzin.

Ma to pomóc ograniczyć liczbę samobójstw, których w 2017 r. było 5276, co stanowi jeden z najwyższych wyników w całej Unii Europejskiej. Psychiatrzy oceniają, że liczba prób samobójczych może stanowić wielokrotność tej liczby, ponieważ do wielu nieudanych zamachów na własne życie chorzy nie przyznają się nawet najbliższej rodzinie.

Centra nie tylko zapewnią kompleksową opiekę wszystkim dorosłym na danym obszarze, ale też, w razie potrzeby, opiekę na oddziale całodobowym, dziennym, w przychodni psychiatrycznej, w ramach opieki nad pacjentem w jego domu oraz w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym.

Projekt zarządzenia prezesa NFZ precyzuje, jakie świadczenia będą rozliczane w ramach pilotażu. Są to m.in.: leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi, leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych, czyli tzw. detoksykacja. Na odtruwanie przyjęte zostaną także osoby z zespołem abstynencyjnym po lekach uspokajających i nasennych.

Centra mają współpracować z opieką społeczną, dbając o pacjenta również po jego wyjściu ze szpitala czy zakończeniu terapii. Roczna stawka na mieszkańca ma wynosić 75 zł.

etap legislacyjny:konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA