fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Pogotowie ratunkowe: po ulicach będą jeździć tylko żółte karetki

Adobe Stock
Do 2028 roku wszystkie ambulanse państwowego pogotowia zmienią barwę z białej na żółtą. Mają być lepiej widoczne i nie mylić się z karetkami transportowymi.

Dziś pojazdy Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) mają kolor biały i żółty. Jak jednak zakłada projekt rozporządzenia w sprawie oznaczania systemu PRM oraz umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego, ta dowolność będzie możliwa jeszcze tylko przez osiem lat.

Tyle czasu resort daje dysponentom pogotowia na na dostosowanie wymagań i wymianę pojazdów. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, koszty zakupu ambulansów są wkalkulowane w koszty eksploatacyjne zespołów ratownictwa medycznego.

Zmienią się także ubrania ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, bo ministerstwo chce, by byli oni wyraźnie widoczni, a przez to i chronieni podczas akcji. Obowiązywać ma kolor czerwony oraz granatowy lub ich kombinacja. Dopuszczalne są również niewielkie dodatki w kolorze czarnym. Projekt wprowadza również zmiany w wymaganiach technicznych i użytkowych, a także precyzuje warunki, w jakich odzież i obuwie mają być użytkowane (osobne komplety przewidziano na lato, na zimę lub cały rok).

Znajdą się na nich oznaczenia funkcji i nazwiska, podobne do oznaczeń przyjętych w innych służbach, jak policja, Straż Graniczna czy wojsko. W rozporządzeniu znalazły się też przepisy dotyczące umieszczenia flagi państwowej na rękawie oraz znaku graficznego systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Zmiany będą dotyczyć 1585 zespołów ratownictwa medycznego we wszystkich województwach, 234 szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), ok. 20 tys. członków zespołów ratownictwa medycznego (w tym pielęgniarek systemu) oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak czytamy w projekcie, rozporządzenie nie spowoduje skutków finansowych dla dysponentów jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne ani dla jednostek współpracujących z tym systemem, bo zmiany mają następować stopniowo. Tłumaczą, że umundurowanie jest wymieniane bez zmiany regulacji średnio co dwa–trzy lata, a nowe wymagania dotyczące umundurowania staną się obowiązkowe od 1 stycznia 2023 r.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA