fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Straż miejska i gminna nie będzie mogła korzystać z fotoradarów

www.sxc.hu
Gminne służby będą musiały zrezygnować ze stosowania urządzeń mierzących prędkość jazdy samochodów.

Strażnicy miejscy zostaną pozbawieni wszystkich fotoradarów. Senat nie przyjął bowiem propozycji swoich komisji, by pozostawić im urządzenia stacjonarne.

W lipcu Sejm zdecydował, że konieczne jest odebranie straży miejskiej fotoradarów. Niemały wpływ na to miał raport Najwyższej Izby Kontroli. Ta wskazała, że straże miejskie, zamiast skupić się na dbaniu o porządek w gminie, swoją energię poświęcają przede wszystkim zarabianiu na kierowcach. Jak wynika ze statystyk, ponad 67 proc. wykroczeń ujawnionych przez straż dotyczy właśnie tych popełnionych w ruchu drogowym.

Zmianom sprzeciwiała się m.in. część samorządowców. Przekonywali, że dzięki fotoradarom zwiększa się bezpieczeństwo na drodze. Burzliwie debatowano o tym podczas prac w senackich komisjach. Pracujący w nich senatorowie przyjęli poprawkę, która miała przywrócić możliwość korzystania ze stacjonarnych fotoradarów. Przepadła ona jednak podczas głosowania całego Senatu.

– Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach fotoradary, które były w gestii samorządów, ustawiano niekoniecznie w miejscach, w których miałyby poprawić bezpieczeństwo, ale po to, aby reperować lokalny budżet. Uważam, że w naszym interesie leży, aby do takich patologicznych sytuacji nie dochodziło – mówił podczas dyskusji w Senacie Paweł Olszewski, wiceminister infrastruktury.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA