fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Stare więzienie na sprzedaż. Wymaga potężnego remontu

AFP
Więzienie znajduje się w miejscowości Compiegne na północy Francji. Od 2015 roku stoi całkowicie puste i niszczeje. Lokalne władze postanowiły więc je sprzedać na aukcji.

Więzienie zostało wybudowane w 1867 roku na działce o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych. Podzielone jest na 25 cel w których można pomieścić 76 więźniów. Jednak zazwyczaj było ich tam znacznie więcej. Więzienie nawet w czasach powojennych było notorycznie przepełnione.

W czasie drugiej wojny światowej więzienie przejęło Gestapo - tajna policja utworzona w III Rzeszy, które używało go do przetrzymywania więźniów politycznych. Było też "przystankiem" przez przewiezieniem więźniów do KZ Royallieu koło Drancy a stamtąd do obozów koncentracyjnych w Niemczech, głownie do KZ Buchenwald.

Więzienie w Compiegne zamknięto 13 grudnia 2015 a 47 więźniów odbywających tam kary przeniesiono do nowego więzienia w Oise.

Lokalne władze chciały przebudować więzienie na kompleks budynków mieszkalnych. Jednak w 2017 roku zarzucono te plany.

Cały kompleks trafił na internetowy portal aukcyjny z ceną wywoławczą 527 tys. euro. Koniec aukcji przewidziany jest na 23 września. Na razie wylicytowana cena nieruchomości doszła do 1?310?000 euro czyli około 5,8 mln złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA