Za granicą

Cała szkocka wyspa na sprzedaż

neilrisk.com
Za nieco ponad milion złotych można kupić niewielką, ale malowniczą wyspę w Szkocji.

Linga ma powierzchnię ponad 26 hektarów i jest niezamieszkała. Została wystawiona na sprzedaż za 250 tys. funtów czyli niemal 1,2 mln złotych.

Na wyspie, która leży w archipelagu Szetlandów, są ruiny dwóch starych gospodarstw, ale nowy właściciel razem z wyspą kupuje także prawo do budowy nowego domu, wiatraka, paneli fotowoltaicznych i przystani. Będzie mógł także wyremontować ruiny, o ile się na to zdecyduje.

Na Lindze można hodować owce albo uprawiać ziemię. Jest tam też niewielkie jezioro.

Na wyspie nie ma jednak prądu, internetu oraz ujęcia wody pitnej.

Wyspa jest niezamieszkała od 1931 roku i dostać się na nią można jedynie łodzią. Do najbliższej miejscowości - Walls - na stałym lądzie jest zaledwie 500 metrów.

W miejscowości Walls jest szkoła podstawowa, sklep, piekarnia, poczta, stacja benzynowa oraz przychodnia medyczna a także basen, kościół, klub jachtowy oraz świetlica gminna.

Ostatnia osoba, która mieszkała na wyspie był kapitan James Fraser, który zmarł w 1931 roku. W 1881 roku na wyspie mieszkało 13 osób - członków dwóch rodzin, ale już w 1901 roku tylko jeden z domów na wyspie był zamieszkały.

Obecny właściciel wyspy kupił ją w 2008 roku i zamierzał przekształcić w ośrodek turystyczny, ale zrezygnował z kosztownego projektu.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL