fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Specjalista z wyższą pensją, ale nadal otwarty na zmiany pracy

123rf.com
Nawet wysoka podwyżka nie zagwarantuje lojalności pracownika. Jednak jej brak zwiększa dzisiaj ryzyko jego utraty.

Co ósmy (12 proc.) specjalista i menedżer dostał w ciągu minionego roku ponad 20 proc. podwyżkę. Łącznie ponad dwie trzecie przedstawicieli tej grupy odnotowało w tym czasie wzrost wynagrodzenia – wynika z najnowszego raportu firmy rekrutacyjnej Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy", który jest wynikiem badania ponad tysiąca przedstawicieli tej grupy.

Według niego, prawie co trzeci ze specjalistów i menedżerów szuka teraz aktywnie pracy przeglądając oferty i rozsyłając CV, zaś kolejne 62 proc. deklaruje otwartość na propozycje –czyli nie ignoruje ofert składanych przez headhunterów, znajomych, albo biznesowe portale społecznościowe – Goldenline, LinkedIn.(Tym bardziej, że 90 proc. badanych ma przynajmniej na jednym z nich swój profil, który często na bieżąco aktualizuje).

Frustrujący brak podwyżki

Najczęściej aktywnie szukają nowego pracodawcy osoby, które nie dostały ostatnio podwyżki - niemal połowa z nich przyznaje w badaniu, że dąży do zmiany pracy. Często szukają też nowego zatrudnienia osoby, których wynagrodzenie wzrosło niewiele –poniżej 5 proc.- prawie trzy na dziesięć przedstawicieli tej grupy dąży do zmiany pracodawcy.

- Wśród pracowników rosną oczekiwania na coraz wyższe podwyżki, a firmy, które chcą zrekrutować nowe talenty, muszą pamiętać, że pozyskanie specjalisty może stać się bardziej kosztowne. Pamiętajmy też, że znajomość indywidualnych motywacji i potrzeb pracowników, nie tylko tych płacowych, to ważny czynnik budowania zaangażowanych struktur i odporności na odpływ pracowników z organizacji – mówi Artur Skiba, prezes Antal.

Tę opinię potwierdzają wyniki badania. Według niego, nawet wysoka podwyżka nie zapewni całkowitej lojalności pracownika. 15 proc. spośród specjalistów i menedżerów, których zarobki wzrosły o ponad jedną piątą, też aktywnie szuka nowego zajęcia.(Co prawda w tej grupie jest też najwyższy- 15 proc. – odsetek osób, które ignorują propozycje rekruterów).

Nie tylko dobra pensja

Jak zwracają eksperci Antal, dla wielu specjalistów i menedżerów wyższe wynagrodzenie przestało już być głównym czynnikiem, który motywuje ich do zmiany pracodawcy. W tym roku po pierwszy raz w historii badania taka sama grupa badanych (40 proc.) przyznała, że do ostatniej zmiany pracy skłoniły ich bardziej atrakcyjne możliwości kariery.- Na znaczeniu zyskały też czynniki, takie jak: lokalizacja i elastyczne godziny pracy- zaznacza Monika Daczka z Antala. Rośnie też znaczenie benefitów.

Daria Stefańska, menedżer w dziale rekrutacji do centrów SSC/BPO w Antalu, dodaje, że szybko rosnący sektor nowoczesnych usług dla biznesu jest liderem w kreowaniu konkurencyjnej polityki płacowej.

– Rosnąca liczba ofert pracy ze strony wchodzących na polski rynek centrów, jak i już obecnych pracodawców, którzy rozwijają swoje struktury powoduje, że firmy często konkurują między sobą wysokością wynagrodzenia oraz bogatym pakietem socjalnym. Większość firm z sektora usług dla biznesu od lat regularnie podnosi wynagrodzenia swoim pracownikom – twierdzi Stefańska dodając, że pracownicy z sektora SSC/BPO mogą się spodziewać średnio5-10 proc. podwyżek w skali roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA