fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory samorządowe

PO w miastach: Sukces z łyżką dziegciu

AFP
Hanna Zdanowska, Tadeusz Truskolaski, Jacek Jaśkowiak, Krzysztof Żuk czy oczywiście Rafał Trzaskowski. Platforma w tych wyborach postawiła na rozpoznawalnych polityków i sprawdzonych samorządowców, co się opłaciło. W wielu miastach prezydenci wygrali w I turze, a Hanna Zdanowska miała rekordowy wynik, częściowo wywołany zapewne przesłaniem PiS o tym, że nie obejmie urzędu. Ale kilka nowych twarzy Platformy i tak w tych wyborach rozczarowało.

Najtrudniejsza sytuacja i najgorsze nastroje są w Gdańsku. W mateczniku PO Jarosław Wałęsa rozczarował swoim wynikiem. Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, to PO będzie zmuszona poprzeć Pawła Adamowicza, z którym partia spektakularnie się rozstała wiosną tego roku. Jednak teraz w imię zatrzymania PiS już teraz politycy Koalicji Obywatelskiej deklarują, że poprą urzędującego prezydenta. W Katowicach Jarosław Makowski - pozycjonujący się jako polityk z nowymi pomysłami i nowym podejściem - przegrał z Marcinem Krupą i w stolicy woj. śląskiego najpewniej nie będzie drugiej tury wyborów. Również wyniki z sejmiku śląskiego mogą niepokoić PO. Podobnie Sławomir Nitras w Szczecinie nie może zaliczyć tych wyborów do udanych. Najnowsze informacje wskazują, że nie wchodzi do II tury wyborów. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Piotr Krzystek i Bartłomiej Sochański z PiS.

 

Polacy głosowali. Obserwuj relację "Rzeczpospolitej"

W PO bezdyskusyjnie największym zwycięzcą jest Rafał Trzaskowski. Jego wynik w I turze był częściowym zaskoczeniem nawet w samej partii. Poza nim większość samorządowych "lokomotyw" PO też nie zawiodła. Ale ten sukces nie jest pełny, mimo utrwalonej już tezy, że duże miasta należały w tych wyborach do partii Grzegorza Schetyny i do całej Koalicji Obywatelskiej.  

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA