fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Korespondencyjne wybory prezydenckie - ustawa uchwalona

AFP
W Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie weta Senatu wobec ustawy o korespondencyjnych wyborach prezydenckich w 2020 r. Przy poparciu 236 posłów, sprzeciwie 213 i 11 osobach wstrzymujących się od głosu ustawa została przyjęta.

Uchwalona 6 kwietnia przez Sejm ustawa zakłada, że pierwsza i ewentualna druga tura wyborów prezydenckich w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie drogą głosowania korespondencyjnego. Głosowanie miałoby trwać od godz. 6:00 do godz. 20:00. W tym czasie głosujący musieliby umieścić kopertę z kartą do głosowania i podpisanym oświadczeniem o tajnym i osobistym oddaniu głosu do specjalnej skrzynki pocztowej.

W środę wieczorem Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach.

"Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie" - brzmiało oświadczenie. Zgodnie z zapowiedzią liderów dwóch z trzech formacji tworzących rządzącą Zjednoczoną Prawicę, wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym.

Tekst głosił, że Porozumienie poprze ustawę o głosowaniu korespondencyjnym i przedstawi - w uzgodnieniu z PiS - propozycje jej nowelizacji.

W czwartek przed godz. 10 w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie weta Senatu odnośnie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Do odrzucenia sprzeciwu izby wyższej potrzeba było większości bezwzględnej. Wicepremier Jacek Sasin zapowiadał rano, że biorąc pod uwagę wspólną deklarację Kaczyńskiego i Gowina należy się spodziewać, iż ustawa zostanie przyjęta.

W głosowaniu wzięło udział 460 posłów. Za odrzuceniem stanowiska Senatu głosowało 236 osób, przeciw było 213, od głosu wstrzymało się 11. Sejm uchwalił ustawę o wyborach korespondencyjnych. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA