fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sondaż prezydencki: Duża przewaga Andrzeja Dudy, Adrian Zandberg na trzecim miejscu

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Andrzej Duda w pierwszej turze wyborów prezydenckich mógłby liczyć na poparcie w wysokości 43,8 procent - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Wirtualnej Polski.

Urzędujący prezydent wyprzedził w sondażu Małgorzatę Kidawę-Błońską, która najpierw w prawyborach w Koalicji Obywatelskiej musi pokonać prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Polityk, która miała być kandydatem KO na premiera, uzyskała poparcie 21,8 proc. respondentów.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazł się Adrian Zandberg. Do tej pory w podobnych badaniach uwzględniany był na ogół Robert Biedroń. Lewica, złożona z SLD, Wiosny i partii Razem, oficjalnie nie wystawiła jeszcze swojego kandydata, ale według lewicowych polityków - np. Danuty Waniek - będzie to właśnie albo Biedroń, albo Zandberg. Ten ostatni, według IBRiS, mógłby liczyć na poparcie 9,5 ankietowanych. Dodatkowo, jak pisze Wirtualna Polska, Zandberg jest „czarnym koniem w dużych miastach. „Może liczyć na 28 proc. głosów. Za nim dopiero plasuje się Andrzej Duda (21 proc.), potem Krzysztof Bosak (17 proc.), a dopiero potem Kidawa-Błońska z poparciem rzędu 8 proc.” - czytamy na portalu.

Zandberg wyprzedza oficjalnego już kandydata PSL - lidera tej formacji Władysława Kosiniaka-Kamysza (8,3 proc.). Na kolejnym miejscu znalazł się Krzysztof Bosak (4 proc.), ale Konfederację także czekają prawybory, w których startuje łącznie aż 9 kandydatów.

Na ostatniej pozycji w sondażu IBRiS znalazł się Szymon Hołownia - dziennikarz, publicysta i osobowość telewizyjna. Mógłby liczyć na 3,7 procent poparcia.

6,1 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać kandydata, "żaden z powyższych" odpowiedziało 2,9 proc.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 22 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 osób metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Źródło: rp.pl/ WP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA