fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Turnus na ferie przygotuje wojsko

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wojska Obrony Terytorialnej organizują szkolenie wojskowe w czasie ferii zimowych. Liczą, że wtedy zaciągną się studenci i uczniowie.

Projekt „Ferie z WOT" skierowany jest do młodych osób. – W czasie zimowej przerwy w nauce oferujemy szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej – tłumaczy ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT. I dodaje, że terminy zajęć w poszczególnych brygadach dostosowane są do terminów ferii zimowych w poszczególnych województwach.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła obserwuje zainteresowanie służbą właśnie wśród młodych ludzi. – Co trzeci nasz żołnierz ma mniej niż 25 lat. Szczególną grupą są uczniowie i studenci. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT szczególnie widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce. Przygotowanie rozwiązania systemowego, które umożliwiło im udział w szkoleniach, było dla nas jednym z priorytetów – opisuje gen. Kukuła. Chodzi o to, aby czas szkolenia wojskowego nie kolidował z nauką.

Pierwsze szkolenia w ramach „Ferii z WOT" rozpoczną się 11 stycznia na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia i Pomorza, dzień później na ziemi łódzkiej, a od 13 stycznia na Śląsku. 18 stycznia szkolenie rozpocznie się na terenie Warmii i Mazur. 24 stycznia szkolenie rozpoczną ochotnicy z woj. kujawsko-pomorskiego, a dzień później z ziemi lubuskiej. 8 lutego projekt rusza na północnym Mazowszu oraz w woj. dolnośląskim. Ochotnicy z terenu woj. zachodniopomorskiego szkolenia rozpoczną 10 lutego.

Szkolenie podstawowe w czasie ferii nie różni się od tych organizowanych w innych terminach. To 16 dni intensywnych ćwiczeń. Głównie są to zajęcia praktyczne organizowane na terenie jednostki, na strzelnicach i tzw. pasach taktycznych, podczas których ochotnicy mają okazję zapoznać się z podstawami strzelectwa, taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Finałem jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Jednak pełny cykl szkolenia w obronie terytorialnej trwa trzy lata.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT", powinni zgłosić się do wojskowych komend uzupełnień. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez ePUAP.

WOT już po raz trzeci organizuje szkolenie w czasie przerwy w nauce. W poprzednim roku w czasie ferii zimowych w siedmiu brygadach OT na założenie munduru zdecydowało się 700 ochotników. Co trzeci był pełnoletnim uczniem, co dziewiąty studentem. „Wybór odpowiednich terminów spowodował dwukrotnie większe zainteresowanie ze strony młodych ochotników. W szkoleniach w czasie ferii wzięło też udział więcej niż zwykle nauczycieli i rodziców" – podsumowali rok temu przedstawiciele dowództwa WOT.

Podobne szkolenie zostało też zorganizowane po raz pierwszy latem tego roku. Z informacji podanej przez formację wynika, że spośród ochotników z Lubelszczyzny i Wielkopolski aż 60 proc. stanowili uczniowie i studenci.

WOT liczy wprawdzie przede wszystkim na studentów, ale generalnie przyjmuje osoby w wieku od 18. do 55. roku życia w przypadku szeregowych oraz od 18. do 63. roku w przypadku oficerów i podoficerów. Obecnie w WOT pełni służbę ponad 22 tys. żołnierzy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA