fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Krótszy poligon dla klas mundurowych

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Do 12 dni zostało skrócone wojskowe szkolenie podstawowe dla absolwentów klas mundurowych. Dotychczas trwało ono 30 dni.

Taką decyzję podjął szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zajęcia odbędą się podczas wakacji w centrach szkolenia, szkołach podoficerskich oraz wybranych jednostkach wojskowych.

W tym roku do takiego szkolenia może podejść nawet 3300 absolwentów szkół średnich. Kadeci szkolić się będą przez 10 godzin dziennie z taktyki, odbędą też zajęcia strzeleckie oraz z dyscypliny wojskowej. W sumie obejmie ono 77 godzin zajęć praktycznych i 9 teorii.

Szkolenie zakończy się egzaminem końcowym, a następnie przysięgą wojskową. Po pomyślnym zakończeniu służby przygotowawczej absolwenci klas wojskowych zostaną przeniesieni do rezerwy i jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

W czasie skróconej służby przygotowawczej odbędzie się sprawdzian wiedzy i umiejętności praktycznych z przedmiotu edukacja wojskowa, którego kadeci uczą się przez trzy semestry ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych. Łącznie mają 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych.

Program certyfikowanych klas mundurowych działa od 2017 roku. W 200 szkołach jest 440 klas wojskowych, do których uczęszcza 11 tysięcy uczniów. Oprócz odbycia skróconej służby przygotowawczej (nie jest to wymagane do ukończenia szkoły, uczniowie sami decydują, czy w nim wezmą udział) mogą oni liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe. Szkoły uczestniczące w tym programie mogą zaś ubiegać się m.in. o dofinansowanie zakupu ubioru ucznia i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia.

Od przyszłego roku szkolnego zajęcia wojskowe dla uczniów będą mogli prowadzić członkowie organizacji proobronnych, chodzi o to, aby odciążyć w tym zakresie wojsko. W piątek Fundacja na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert" i Jednostka Strzelecka 4051 z Włocławka jako pierwsze podpisały partnerską umowę z resortem obrony.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA