fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Erdogan: Niech USA dostarczą F-35 albo oddadzą pieniądze

AFP PHOTO / TURKISH PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zażądał, by Stany Zjednoczone wywiązały się z umowy o dostarczeniu samolotów F-35 w uzgodnionej wcześniej liczbie, albo oddały pieniądze już zapłacone przez Ankarę.

Erdogan w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że Rosja wywiązała się już z umowy o dostawie systemów rakiet przeciwlotniczych S-400 (SAM), w związku z czym kwestia ta dla Ankary nie jest już tematem do dyskusji.

Prezydent Turcji dodał, że jeśli Stany Zjednoczone nie zmienią swojego podejścia w kwestii dostarczenia F-35, to Turcja albo poszuka innych myśliwców, albo sama będzie je konstruować.

USA zdecydowały o usunięciu Turcji z programu dostarczania F-35 w związku z dostarczeniem Turcji przez Rosję pierwszej partii systemów rakietowych S-400.

W sierpniu 2019 roku Erdogan zaczął wspominać o tym, że alternatywnym źródłem dostaw samolotów dla Turcji może się stać Rosja. Jak mówił podczas wizyty w Moskwie, m.in. na salonie lotniczym MAKS-2019, Ankara może kupić rosyjskie myśliwce Su-35 i Su-57. - Dlaczego nie? Nie przyjechaliśmy tutaj (do Moskwy - red.) bez powodu - powiedział Erdogan, zapytany, czy Turcja rozważa rosyjskie myśliwce jako alternatywę dla amerykańskich samolotów.

Turecki prezydent mówił wówczas, że decyzja zostanie podjęta po tym, jak jego kraj pozna ostateczne decyzje dotyczące udziału Turcji w programie F-35.

W styczniu turecki minister obrony Hulusi Akar ogłosił, że systemy S-400 osiągną pełną zdolność operacyjną w kwietniu lub maju.

Źródło: rp.pl/ Anadolu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA