fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Netanjahu gotów na konflikt zbrojny z Iranem

AFP
- Jesteśmy zdeterminowani, aby powstrzymać agresję Iranu przeciwko nam, nawet jeśli oznaczałoby to (zbrojny) konflikt. Lepiej teraz niż później - miał powiedzieć rozpoczynając niedzielne posiedzenie swojego rządu premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Netanjahu ostrzegł, że Iran dostarcza do Syrii zaawansowane systemy uzbrojenia, aby "zaatakować nas (Izrael) na polu bitwy i na froncie wewnętrznym". W ostatnim czasie doszło do dwóch ataków przeprowadzonych przez izraelskie lotnictwo na cele wojskowe w Syrii - za każdym razem atakowane były bazy, do których trafiał irański sprzęt wojskowy.

Siły irańskie są obecne w Syrii jako sojusznicy prezydenta Baszara el-Asada w toczącej się w tym kraju od siedmiu lat wojnie domowej. Izrael uważa jednak, że rosnąca obecność Iranu w Syrii jest zagrożeniem dla Tel Awiwu - ponieważ Iran, zgodnie ze swoją oficjalną doktryną, dąży do zniszczenia Izraela.

- Nie chcemy eskalacji, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - mówił w niedzielę premier Netanjahu, który przed tygodniem oskarżył Iran o potajemne kontynuowanie prac nad bronią atomową czego dowodzić mają dowody zdobyte przez irański wywiad. Teheran odrzucił te oskarżenia nazywając Netanjahu "kłamcą".

Netanjahu w niedzielę wyliczał, że w ostatnich miesiącach Irańscy Strażnicy Rewolucji dostarczyli do Syrii zaawansowane systemy uzbrojenia, w tym bezzałogowe statki powietrzne, rakiety ziemia-ziemia i baterie artylerii przeciwlotniczej.

W środę Netanjahu ma w Moskwie spotkać się z Władimirem Putinem - innym sojusznikiem Asada - z którym ma rozmawiać o "sytuacji w regionie".

- Wszystkie nasze spotkania są ważne, ale to w tym tygodniu będzie szczególnie ważne ze względu na działania podejmowane przez Iran zmierzające do stałej obecności wojskowej tego kraju w Syrii co jest krokiem przeciwko Izraelowi - powiedział izraelski premier.

Źródło: AP, Ynetnews.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA