fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Eurocontrol ostrzega przed lotami nad Syrią. Możliwy atak

Ewakuacja cywilów z Dumy
AFP
Europejska agencja kontroli ruchu lotniczego Eurocontrol ostrzegła linie lotnicze przed możliwym atakiem z powietrza na cele w Syrii. Załogi samolotów latających nad wschodnim rejonem Morza Śródziemnego muszą zachować szczególną ostrożność.

W komunikacie na swojej stronie internetowej Eurocontrol zalecił, by piloci samolotów pasażerskich, które latają nad wschodnimi rejonami Morza Śródziemnego, zachowali szczególną czujność.

W ciągu najbliższych 72 godzin może dojść do ataków z powietrza na cele w Syrii. Mogą w nich zostać użyte rakiety powietrze-ziemia oraz pociski samosterujące, a te ostatnie mogą zakłócić funkcjonowanie urządzeń pokładowych w samolotach.

Zajmujące się bezpieczeństwem lotów agencje w takich krajach jak USA, Wielka Brytania, Niemcy i Francja już wydały ostrzeżenie przed korzystaniem  z syryjskiej przestrzeni powietrznej.

Jedyny komercyjny lot w tym regionie wykonał wczoraj samolot libańskich linii lotniczych Middle East Airlines.

Spodziewany atak na cele w Syrii ma związek z atakiem wojsk rządowych na Dumę 8 kwietnia, w którym zginęło kilkadziesiąt osób, a ponad 1000 zostało rannych. Armia syryjska jest podejrzewana o zastosowanie w tym ataku broni chemicznej.

Z powodu ataku na dumę prezydent Donald Trump odwołał swoją planowaną wizytę w Ameryce Łacińskiej, poinformował też, że w ciągu dwóch dni podejmie decyzję, jaka będzie reakcja USA na atak chemiczny w Syrii.

Eksperci są zdania, że jeśli Amerykanie zdecydują się na przeprowadzenie dużej akcji wojskowej, może to naruszyć interesy rosyjskie w Syrii. - A jeśli w wyniku tej akcji zginą Rosjanie, może to doprowadzić do nieprzewidywalnego rozwoju konfliktu – mówił w rozmowie z  „Rzeczpospolitą" redaktor naczelny rosyjskiej „Nacjonalnoj Oborony" Igor Korotczenko.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA