fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Podwarszawskie gminy czują się częścią metropolii

Pixabay
Metropolia warszawska działa doskonale i niepotrzebne są tu dodatkowe uregulowania prawne – przekonywali przedstawiciele samorządów Warszawy i okolic.

Zgodnie z danymi za ostatnie dziesięć lat opublikowanymi przez UE to właśnie Warszawa wraz z całą metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem Europy. W ostatniej dekadzie, gdy w Pradze odnotowano wzrost na poziomie 12 proc., w Budapeszcie – 18 proc., Warszawa osiągnęła 57 proc.

Gospodarze gmin rozmawiali na temat współpracy Warszawy i okolic w Dzień Samorządu Terytorialnego, który odbył się w sobotę. Celem spotkania pod hasłem „Metropolia warszawska 2.0" było podjęcie rozmów na temat harmonijnego rozwoju gmin i powiatów metropolii, w perspektywie finansowej 2020+. Uczestnicy deklarowali, że chcą budować metropolię, bez skupiania się na zmianach ustrojowych. – Wycofanie przez PiS z Sejmu projektu ustawy o ustroju Warszawy to sukces samorządowców i mieszkańców, którzy aktywnie włączyli się w działania i przez wiele miesięcy demonstrowali sprzeciw wobec projektu. Zaangażowaliśmy się we wspólną walkę i zwyciężyliśmy – mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Uczestnicy konferencji przypominali, że w 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitalnej, które jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem. Gminy wspólnie inwestują m.in. w parkingi, trasy rowerowe czy wspólną promocję gospodarczą firm. Dziś w systemie transportu metropolitalnego znajdują się 33 gminy. Ze wspólnego transportu korzysta coraz więcej pasażerów – na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba ta wzrosła o 20 proc. Od 1 czerwca 2017 r. wprowadzone zostaną tańsze bilety dla podróżujących w miejskiej i podmiejskiej strefie, bilety grupowe dla uczniów oraz trzydniowe dla turystów.

– Pamiętajmy o tym, że gminy na Mazowszu mają najlepszą edukację. Bo mamy „transfer" edukacyjny, właśnie dzięki transportowi publicznemu, nasza młodzież jest mobilna i uczy się w dużych ośrodkach, jak na przykład Warszawa – podkreślał Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Samorządowcy mówili też, że metropolia działa i są realizowane wspólne inwestycje i projekty podnoszące jakość usług. – Będziemy rozwijać współpracę między radnymi gmin metropolii. Już dziś zapraszam na kongres rad gmin, który odbędzie się jesienią – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA